Amicalul România – Albania, scor final 1-0.

Nationala Romaniei

Echipa nationala a Romaniei

Echipa naţională de fotbal a României a câştigat meciul amical disputat împotriva reprezentativei Albaniei, scor 1-0.
Unicul gol al partidei care s-a jucat în Elveţia a fost înscris de Răzvan Raţ în minutul 82. Fundaşul stânga a tras către poarta albanezilor, Berisha a respins, Maxim a reluat atacul şi a deviat către acelaşi Raţ, care a marcat. Prima sa reuşită la Naţională datează din 2004, când România a învins Germania într-un amical cu 5-1, pe stadionul Giulești.
“Tricolorii” au mai avut două ocazii mari, de fiecare dată prin Dragoş Grigore, însă au avut şi şansă la oportunităţile adversarilor.
Circa 5000 de spectatori au asistat la primul meci amical al României în Elveția, pe Stade Municipal din Yverdon-les-Bains. Doar circa 20 dintre cei prezenți erau fani ai echipei României.
În minutul 40, Marica şi Grigore au ratat pe rând ocazia de a deschide scorul, portarul Berisha opunându-se de fiecare dată. Aceasta, după ce Agolli a încercat să-l surprindă cu un şut de la distanță pe Tătăruşanu, mingea trecând însă pe lângă bară.
În minutul 2, Nicoliţă a primit cartonaşul galben pentru un fault comis asupra lui Agolli.

În echipa României au evoluat: Tătăruşanu, Cr. Manea, Dr. Grigore, Chiricheş, Raţ – Bourceanu, Pintilii, Nicoliţă, Chipciu, Maxim şi Marica.
Rezerve: Pantilimon, Măţel, Lazăr, Cr. Tănase, C. Matei, Vătăjelu, Mitrea, V. Găman, Rusescu, Fl. Tănase, S. Lung jr.
Echipa Albaniei a început cu: Berisha, Lila, Curri, Cana, Agolli, Kace, Abrashi, Lenjani, Vila, Kapplani şi Cikalleshi.
Prima confruntare dintre cele două echipe, în 1946, s-a încheiat cu victoria albanezilor, cu 1-0, ei câştigând şi la Bucureşti, doi ani mai târziu, ambele jocuri în Cupa Balcanică. Ultimele două jocuri s-au încheiat cu acelaşi scor, 1-1, în 2010, la Piatra Neamţ, şi în 2011 la Tirana, ambele în preliminariile EURO 2012. De la ultimul meci se regăsesc în lot Lung jr, Bourceanu, Lazăr, Nicoliţă, Marica.
Selecţionerul Victor Piţurcă are în lot nu mai puţin de şase debutanţi iar echipa de start ar putea fi Tătăruşanu (Pantilimon) – Cr. Manea, Chiricheş, Dr. Grigore, Raţ – Bourceanu (C. Lazăr), Pintilii – Chipciu (Nicoliţă), Mateiu, Al. Maxim – Marica.
După aceastăpartidă, Naţionala a disputat meciul cu numărul 650 din palmaresul general. România are în prezent 289 de victorii, 163 egaluri şi 198 eşecuri în 649 de meciuri şi un golaveraj de 1.081-844.
Miercuri seara, de la 21:30, România întâlneşte Algeria în ultimul test dinaintea campaniei de calificare pentru EURO 2016

0 comentarii la “Amicalul România – Albania, scor final 1-0.”