#

Echipa Argentinei s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia după ce a învins Olanda cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, pe „Arena Corinthians” din Sao Paulo, în semifinale. După cele 120 de minute cele două formații au fost la egalitate, 0-0.
Cele două echipe au fost crispate, s-au gândit mai mult cum să evite primirea unui gol şi au pus fotbalul pe planul secund.
Momentele de suspans au fost puţine, astfel că în prima repriză s-a trimis un singur şut pe spaţiul porţii.

Argentina-Olanda
Lionel Messi a avut o lovitură liberă dintr-o poziţie excelentă în minutul 15, din marginea careului, dar ţutul său a fost apărat de Cillessen.
Argentina, echipa care a dominat tactic partida, a reușit să marcheze în minutul 75, dar splendida reușită a lui Gonzalo Higuaín, din colțul careului de 6 metri, a fost anulată pentru o poziție de ofsaid, la limită.
Olanda, care a adoptat un joc defensiv mai ales începând din repriza a doua, nu a șutat pe poartă în primele 90 de minute și a făcut-o singură dată în prelungiri, în minutul 99. De menționat că Arjen Robben a fost blocat formidabil, în minutul 90+1, de Javier Mascherano, la colțul stâng al careului de 6 metri.

Portarul Argentinei
La loviturile de departajare, portarul argentinian Romero a făcut minuni, parând şuturile trimise de Vlaar şi Sneijder.
Argentinienii au mers perfect şi au înscris de patru ori, prin Messi, Garay, Aguero şi Maxi Rodriguez şi au ajuns astfel în finală cu Germania, programată duminică.

Ratarea Olandei
Argentina și Olanda s-au mai întâlnit de patru ori la Cupa Mondială, ”batavii” câștigând de două ori, Argentina o dată, iar un meci s-a încheiat la egalitate. În total, Olanda și Argentina au fost adversare în opt partide, Olanda învingând în patru, iar Argentina în unul singur (1978), alte trei încheindu-se nedecis. La Cupa Mondială, în 1974, Olanda a surclasat Argentina cu 4-0, în faza a doua, ajungând apoi în finală, pe care a pierdut-o în fața Germaniei. Argentina a câștigat finala din 1978 (3-1, după prelungiri), în 1998, în sferturile ediției din Franța, Olanda a trecut cu 2-1 de Argentina, iar în 2006, cele două echipe au remizat (0-0) în grupă.
Argentina va juca așadar a patra finală de Cupă Mondială, după cele câștigate în 1978 (3-1 cu Olanda, în prelungiri) și în 1986 (3-2 cu Germania). În 1990, sud-americanii au fost învinși de Germania cu 1-0, dintr-un penalty controversat. În afară de performanța din 1990, Argentina mai are în palmares încă o medalie de argint, în 1930 (2-4 cu Uruguay). De fiecare dată când La Albiceleste a ajuns în semifinale, a reuşit şi accesul în finală.
Olanda, vicecampioană mondială în 1974, 1978 și 2010, nu mai ratase decât o singură dată prezența în finala CM atunci când a ajuns în penultimul act al competiției: în 1998, în fața Braziliei, tot după executarea penalty-urilor de departajare.
Au evoluat echipele:
Olanda: 1. Jasper Cillessen — 3. Stefan de Vrij, 2. Ron Vlaar, 4. Bruno Martins Indi (7. Daryl Janmaat, 46) — 15. Dirk Kuyt, 6. Nigel De Jong (16. Jordy Clasie, 62), 20. Georginio Wijnaldum, 5. Daley Blind — 10. Wesley Sneijder — 11. Arjen Robben, 9. Robin van Persie (căpitan; 19. Klaas-Jan Huntelaar, 96). Selecționer: Louis van Gaal.
Argentina: 1. Sergio Romero — 4. Pablo Zabaleta, 15. Martin Demichelis, 2. Ezequiel Garay, 16. Marcos Rojo — 6. Lucas Biglia, 14. Javier Mascherano, 8. Enzo Perez (18. Rodrigo Palacio, 81) — 10. Lionel Messi (căpitan) — 22. Ezequiel Lavezzi (11. Maxi Rodriguez, 101), 9. Gonzalo Higuain (20. Sergio Aguero, 82). Selecționer: Alejandro Sabella.

0 comentarii la “Argentina a învins Olanda, scor 4-2 la lovituri de departajare, şi s-a calificat în finala Cupei Mondiale”