Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

astra-dinamo-zagreb1
Echipa Astra Giurgiu a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 5-1 (3-0), de formaţia croată Dinamo Zagreb, în prima etapă a grupei D a Ligii Europa.

Algerianul Soudani a marcat primele trei goluri ale lui Dinamo Zagreb (17, 24, 45+1). Gazdele au mai punctat prin tinerii Angelo Henriquez (70) şi Ante Coric (90+2), inspirat introduşi de antrenorul Mamic. Între reuşitele lor a venit golul de onoare al lui Aurelian Chiţu (82), şi el intrat în repriza secundă.
El Arabi Hillel Soudani (26 ani) a făcut ce-a vrut cu apărarea formaţiei giurgiuvene. Internaţionalul algerian a deschis scorul, în minutul 17, după ce a primit mingea de la fostul jucător al CFR-ului, Ivo Pinto. Şapte minute mai târziu, Soudani a majorat scorul. În prelungirile primei reprize, acelaşi jucător face şah-mat apărarea giurgiuvenilor şi-l învinge pentru a treia oară pe portarul Silviu Lung junor.
După pauză, croaţii au continuat să atace, iar Henriquez şi-a trecut numele pe lista marcatorilor. Cu şapte minute înainte de final, Astra a reuşit golul de onoare prin Chiţu. Scorul meciului a fost stabilit în prelungiri. Corici a marcat pentru 5-1.
Următorul meci al vicecampioanei României în Grupa D a Europa League va fi contra lui Red Bull Salzburg, acasă, pe 2 octombrie.
Au evoluat echipele:
Dinamo Zagreb: 34. Eduardo – 6. Ivo Pinto (10. Paulo Machado, 72), 22. Leonardo Sigali, 4. Josip Simunic (căpitan), 19. Josip Pivaric – 77. Marcelo Brozovic, 16. Arijan Ademi – 2. El Arbi Hilal Soudani, 8. Domagoj Antolic (24. Ante Coric, 77), 28. Wilson Eduardo – 90. Duje Cop (9. Angelo Henriquez, 68). Antrenor: Zoran Mamic.
Astra: 1. Silviu Lung jr – 22. Vassilis Pliatsikas, 5. Syam Ben Youssef, 15. Cristian Oros, 3. Junior Morais – 6. Seidu Yahaya (4. George Florescu, 74), 14. Vincent Laban – 9. Gabriel Enache (20. Aurelian Chiţu, 57), 10. Constantin Budescu (căpitan), 91. William De Amorim – 21. Kehinde Fatai (19. Bukari, 65). Antrenor: Daniel Isăilă.

Sending
User Review
0 (0 votes)

0 comentarii la “Astra a fost învinsă de Dinamo Zagreb cu scorul de 5-1, în prima etapă a grupei D a Ligii Europa”

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.