Astra Giurgiu a câștigat Supercupa României, după 6-4 cu Steaua București

#

Istoria din finala Cupei României s-a repetat şi în Supercupa României. Astra Giurgiu s-a impus cu 5-3 în faţa campioanei Steaua şi a cucerit al doilea trofeu din palmaresul clubului.
La finalul celor 120 de minute ale partidei disputate pe Arena Naţională din Bucureşti scorul a fost 1-1, ratarea lui Filip de la loviturile de departajare dovedindu-se decisivă pentru deznodământul primului meci oficial al sezonului 2014/15.

Astra - Steaua
Astfel, noul antrenor al Stelei, Costel Gâlcă, debutează cu un eşec pe banca roş-albaştrilor, care au arătat în puţine momente forţa din stagiunea trecută, la finalul căreia au cucerit cel de-al 25-lea titlu.
Spre deosebire de Cupa României, Supercupa este un trofeu mai mult simbolic, dar steliştii nu şi-au putut ascunde dezamăgirea după înfrângere. A fost primul meci al lui Costel Gâlcă ca antrenor la un meci oficial al Stelei şi poate că dacă noul tehnician al roş-albaştrilor ar fi avut mai mult curaj echipa sa ar fi putut forţa marcarea unui gol în prelungiri. pe parcursul celor două reprize de câte 15 minute doar Chipciu s-a remarcat, cu un şut respins de Lung, în minutul 103.
Astra nu reuşeşte să învingă Steaua de şapte meciuri, dar a cucerit două trofee în faţa roş-albaştrilor.

Unul dintre paradoxurile fotbalului, dar şi o dovadă a ambiţiilor giurgiuvenilor, care se anunţă încă de pe acum printre favoritele noii ediţii din Liga I.
Căpitanul echipei Astra Giurgiu, Constantin Budescu, a primit, vineri seară, pe Arena Naţională, trofeul Supercupa României, care a fost oferit de preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, şi secretarul general al forului, Gheorghe Chivorchian.
Jucătorii Astrei au primit medaliile de câştigători ai trofeului şi au urcat pe podiumul de premiere pentru a primi trofeul.
Primii au fost premiaţi jucătorii Stelei şi staff-ul tehnic condus de Constantin Gâlcă, precum şi arbitrii meciului.
Cel mai bun jucător al Supercupei României a fost desemnat portarul Astrei, Silviu Lung, care a reuşit să apere execuţia lui Filip la loviturile de departajare.
Au evoluat echipele:
Steaua: Arlauskis – Ripa, Varela, Szukala, Latovlevici – Prepelita, L. Filip – Chipciu, N. Stanciu, Tanase – G. Iancu
Rezerve: Cojocaru, Tosca, Pirvulescu, I. Neagu, Keseru, Vilceanu
Antrenor: Costel Galca
Astra: S. Lung jr. – Yahaya, Ben Youssef, V. Gaman, J. Morais – Laban, Takayuki – Enache, Budescu, M. Cristescu- Bukari
Rezerve: D. Coman, Fatai, Oros, Al. Ionita II, De Amorim
Antrenor: Daniel Isaila

0 comentarii la “Astra Giurgiu a câștigat Supercupa României, după 6-4 cu Steaua București”