Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Atletico Madrid a câştigat pentru a treia oară trofeul Europa League

Atletico Madrid a castigat Europa League1

Atletico Madrid a câştigat pentru a treia oară trofeul Europa League la fotbal, după ce a învins-o pe Olympique Marseille cu scorul de 3-0 (1-0), în finala competiţiei, desfăşurată miercuri seara, pe stadionul Parc Olympique Lyonnais din Lyon.

Griezmann marcheaza pentru Atletico MadridAtletico Madrid a deschis scorul în minutul 21. O gafă colectivă în defensiva francezilor a adus mingea la Griezmann, care l-a executat pe Mandanda. Lucrurile s-au complicat și mai mult când Payet s-a accidentat și a fost schimbat în minutul 32.Griezmann marcheaza pentru Atletico Madrid1Griezmann a făcut dubla, în minutul 49. Căpitanul Gabi a stabilit scorul final, în minutul 89, iar Simeone n-a mai făcut decât să-i ofere două minute în finală și lui Torres, care i-a luat locul eroului Griezmann.Gabi marcheaza pentru Atletico Madrid1 Koke a pasat ideal în partea opusă a terenului, unde a apărut căpitanul care nu mai marcase de aproape patru ani, Gabi a preluat şi a şutat cu mult calm la colţul lung, fără speranţă pentru Mandanda. Koke a semnat a doua pasă decisivă din această seară. Diego Simeone, antrenorul lui Atletico, a fost suspendat pentru acest meci, el neputând sta pe banca tehnică a echipei. Grecul din atacul lui Marseille, Mitroglu, a ratat cea mai mare ocazie a francezilor în minutul 81, când a trimis în bară.
Atletico Madrid a mai câştigat de două ori trofeul Europa League, în 2010, cu antrenorul Quique Sanchez Flores la timonă, după o finală cu Fulham (2-1), şi în 2012, când a învins în ultimul act formaţia Athletic Bilbao (3-0), pe Arena Naţională din Bucureşti, avându-l ca antrenor, ca şi acum, pe argentinianul Diego Simeone. Tot sub comanda lui „Cholo” Simeone, Atletico a disputat şi două finale de Liga Campionilor, ambele pierdute în faţa rivalei Real Madrid (în 2014 şi 2016).

Au evoluat echipele echipe:
Olympique Marseille: Mandanda – Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi – Anguissa, Sanson – Thauvin, Payet, Ocampos – Germain. Antrenor: Rudi Garcia
Atletico Madrid: Oblak – Vrsaljko, Gimenez, Godin, Lucas Hernandez – Correa, Gabi, Saul Niguez, Koke – Griezmann, Diego Costa. Antrenor: Diego Simeone. (Sursa foto: dailymail.co.uk)

Sending
User Review
0 (0 votes)

0 comentarii la “Atletico Madrid a câştigat pentru a treia oară trofeul Europa League”

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.