CAMPIONATUL MONDIAL. Anglia – Italia 1-2.

Anglia - Italia gol Anglia
Anglia - Italia 1-2

Anglia și Italia au fost protagonistele unei partide extrem de interesante, ce s-a desfășurat, sâmbătă noaptea, la Manaus.
Italienii, cu stilul lor pragmatic de joc, s-au impus prin golurile marcate de Claudio Marchisio (35) și Mario Balotelli (50), golul de onoare al englezilor fiind înscris de Daniel Sturridge (37).
Peninsularii au deschis scorul prin Marchisio, cel care l-a învins pe Hart cu un șut de la 25 de metri, dar bucurie a fost de scurtă durată. Englezii au egalat prin Sturridge. Atacantul a marcat după o centrare a lui Rooney. Meciul a fost foarte animat și în repriza secundă, Balotelli a înscris la 5 minute de la reluare, iar până la final, tabela de marcaj nu s-a mai modificat, consfințind succesul trupei lui Cesare Prandelli.
Au evoluat echipele:
Anglia: 1. Joe Hart — 2. Glen Johnson, 5. Gary Cahill, 6. Phil Jagielka, 3. Leighton Baines — 4. Steven Gerrard (căpitan), 14. Jordan Henderson (7. Jack Wilshere, 73) — 19. Raheem Sterling, 10. Wayne Rooney, 11. Danny Welbeck (21. Ross Barkley, 61) — 9. Daniel Sturridge (20. Adam Lallana, 80). Selecționer: Roy Hodgson.
Italia: 12. Salvatore Sirigu — 20. Gabriel Paletta, 4. Matteo Darmian, 15. Andrea Barzagli, 3. Giorgio Chiellini — 21. Andrea Pirlo (căpitan) — 6. Antonio Candreva (18. Marco Parolo, 79), 23. Marco Verratti (5. Thiago Motta, 57), 16. Daniele De Rossi, 8. Claudio Marchisio — 9. Mario Balotelli (17. Ciro Immobile, 73). Selecționer: Cesare Prandelli.

În celălalt meci al grupei, Costa Rica a învins surprinzător formația Uruguayului cu scorul de 3-1.
Pentru Uruguay a marcat Cavani, în minutul 22, din lovitură de la11 metri acordată după un fault al lui Diaz asupra lui Lugano.
Golurile echipei costaricane au fost înscrise de Campbell ’54, Duarte ’57 şi Urena ’84.
Uruguay a mai marcat în minutul 15 prin Diego Godin, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.