CM 2014: Franta – Honduras, scor 3-0

CM 2014: Franta - Honduras, scor 3-0
Franta - Honduras, scor 3-0

Franţa a învins duminică seara selecţionata Hondurasului cu 3-0, după 3 goluri înscrise de Karim Benzema (primul din penalty), într-un meci contând pentru grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia. Partida s-a disputat pe stadionul Beira-Rio din Porto Alegre.
Prima repriză s-a scurs fără ocazii deosebite, iar scorul de 0-0 părea elocvent pentru întreg meciul. Soarta jocului s-a schimbat în ultimele minute, când Wilson Palacios l-a bruscat în careu pe Paul Pogba, hondurianul a primit cel de-al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, iar Franţa a primit penalti, a transformat prin Karim Benzema şi a intrat la pauză cu avantaj.
Repriza secundă pune la lucru şi noua găselniţă impusă de FIFA, Goal Control Technology. Acelaşi Benzema primeşte în careul lui Valladares, şutează la colţul lung şi mingea loveşte bara, de unde revine în braţele portarului. Hondurianul are însă inspiraţia să mai verifice o dată vigilenţa tehnologiei şi deviază balonul în propria poartă (48).
Acelaşi Bezema a înscris şi pentru a treia oară, printr-un şut din întoarcere (71′) şi a închis tabela, iar Franţa a avut un debut pozitiv la Campionatul Mondial din Brazilia
Franţa este prima în grupă, avînd golaveraj superior Elveţiei, echipă care a învins naţionala Ecuadorului cu 2-1 în primul meci al zilei.
Echipele de start:
Franţa: Lloris – Debuchy, Sakho, Varane, Evra – Pogba, Cabaye, Matuidi -Valbuena, Benzema, Griezmann
Honduras: Valladares – Beckeles, Bernardez, Figueroa, Izaguirre – Najar, Palacios, Garrido, Espinoza – Bengtson, Costly