CM de fotbal 2014: Germania – Portugalia, scor 4-0 (3-0)

#

Reprezentativa Germaniei a învins, luni, la Salvador, cu scorul de 4-0 (3-0), selecționata Portugaliei, într-un meci contând pentru grupa G de la Cupa Mondială, în care atacantul Thomas Muller a reușit primul hattrick al competiției din Brazilia.
Thomas Müller a deschis scorul în minutul 12, transformând un penalty, după ce Mario Götze a fost faultat în careul lui Rui Patricio.
Pe parcursul primei reprize portughezul Hugo Almeida s-a accidentat, fiind înlocuit de Éder în minutul 28. Trei minute mai târziu Germania a reușit un contraatac, prin care Götze a avut o ocazie bună de a marca, obținând în cele din urmă un corner.
Acest corner a și adus la dublarea avantajului Germaniei. Toni Kroos l-a executat, pentru ca fundașul Mats Hummels să reia cu capul în poartă.
La pauză s-a intrat cu 3-0, Müller reușind dubla în minutul 45+1. Bruno Alves a încercat să respingă o minge din propriul careu, vârful lui Bayern Munchen a blocat și a trimis în poartă mingea care rămăsese la el în urma ricoșeului.
În repriza secundă, Germania a părut că nu forțează și a mai marcat o singură dată, prin același Thomas Müller, care a făcut „tripla” în minutul 78.
Cristiano Ronaldp a fost aproape să înscrie golul de onoare pentru Portugalia, în minutul 90+2, când a executat excelent o lovitură liberă de la distanță, însă Neuer a reușit să respingă în corner.
În cele șase meciuri din faza grupelor la ultimele două turnee finale ale CM, Portugalia a primit un singur gol. Atacantul german Miroslav Klose este la un singur gol de a egala recordul de goluri marcate la Cupa Mondială, 15, deținut acum de brazilianul Ronaldo. Klose, cu 19 meciuri la turnee finale, se poate apropia de recordul de jocuri deținut de compatriotul său Lothar Matthaeus — 25 — și chiar să-l depășească dacă joacă în toate partidele, iar Germania ajunge în semifinale.
Germania – Portugalia este al treilea „derby” al mondialului brazilian, după Spania – Olanda şi Anglia – Italia. Zvonurile care îl dădeau pe Ronaldo accidentat au fost infirmate. Vedeta lusitanilor face parte din primul „11”. Germania joacă meciul cu numărul 100 la turneele finale.
Germania a câştigat ultimele şapte meciuri de la debutul Mondialelor la care a participat. În cinci dintre ele, naţionala germană a marcat cel puţin patru goluri, iar în 2002 a marcat de opt ori în faţa Arabiei Saudite!
Următoarele meciuri din Grupa G sunt Ghana — SUA, la Natal (marți 17 iunie, 01,00, ora României), Germania — Ghana, la Fortaleza (sâmbătă 21 iunie, 22,00) și SUA — Portugalia, la Manaus (luni 23 iunie, 01,00).

0 comentarii la “CM de fotbal 2014: Germania – Portugalia, scor 4-0 (3-0)”