Bucuria argentinienilor

Unicul gol al întâlnirii a fost marct în minutul 8, de Gonzalo Higuain, reuşita atacantului lui Napoli fiind suficientă pentru ca naţionala sud-americană să joace prima sa semifinală la Cupa Mondială după o pauză de 24 de ani.

Argentina-Belgia 1-0

Argentina va juca în semifinale cu câștigătoarea meciului dintre Olanda și Costa Rica, dar a pierdut un om foarte important, Andel Di Maria, accidentat.
Argentina şi Belgia s-au mai întâlnit de două ori la Cupa Mondială. Prima dată, Belgia a învins Argentina, la limită, cu 1-0, în meciul de deschidere de la CM Spania, din 1982. Patru ani mai târziu, argentinienii şi-au luat revanşa. Au eliminat Belgia după un sec 2-0 în semifinalele turneului.
Argentina reușește cea mai bună performanță a sa la Cupa Mondială după finala jucată în 1990, dar și Belgia a reușit cea mai bună comportare, după semifinala pierdută în fața Argentinei în 1986, în Mexic (0-2).

Au evoluat echipele:
Argentina: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Basanta – Biglia, Mascherano, Di Maria (Perez ’33) – Lavezzi (Palacio ’71), Messi, Higuain (Gago ’81). Selecţioner: Alejandro Sabella
Belgia: Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Witsel, Fellaini – Mirallas (Mertens ’60), De Bruyne, Hazard (Chadli ’75) – Origi (Lukaku ’59). Selecţioner: Marc Wilmots
În semifinale, Argentina va întâlni învingătoarea meciului Olanda- Costa Rica, programat de la ora 23.00.

Sending
User Review
0 (0 votes)

0 comentarii la “CM de fotbal: Argentina a învins Belgia, scor 1-0, şi s-a calificat în semifinale”

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.