CM de fotbal: Argentina a învins Elveţia cu 1-0 şi s-a calificat în sferturi

Argentina-Elvetia

Reprezentativa Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale în urma victoriei de marţi, de la Sao Paulo, scor 1-0, după prelungiri, din meciul cu selecţionata Elveţiei, în optimile competiţiei.
Angel Di Maria (118) a marcat singurul gol al partidei, după o pasă venită de la Leo Messi, dar elvețienii au făcut un joc foarte bun și nu mult a lipsit să ducă partida la loviturile de departajare, având o bară după golul argentinian.

Argentina-Elvetia 1-0
Cele două formaţii s-au mai întâlnit de şase ori, sudamericanii s-au impus în patru rânduri, în timp ce două partide s-au încheiat la egalitate. Aşadar, Elveţia nu a învins niciodată Argentina.
În sferturi, Argentina, campioană mondială în 1978 și 1986, va înfrunta câștigătoarea partidei dintre Belgia și SUA.
Au evoluat echipele:
Argentina: Romero – Zabaleta, Garay, F. Fernandez, Rojo (Basanta ‘105+1) – Gago (Biglia ‘106), Mascherano, Di Maria – Messi, Higuain, Lavezzi (Palacio ’74). Selecţioner: Alejandro Sabella
Elveţia: Benaglio – Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez – Behrami, Inler – Shaqiri, Xhaka (Fernandes ’66), Mehmedi (Dzemaili ‘113)- Drmic (Seferovici ’82). Selecţioner: Ottmar Hitzfeld (GER)

Sending
User Review
5 (1 vote)

0 comentarii la “CM de fotbal: Argentina a învins Elveţia cu 1-0 şi s-a calificat în sferturi”

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.