CM de fotbal: Belgia învinge SUA şi se califică în sferturi

Belgia-SUA scor 2-1

Naţionala Belgiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2014 după o victorie fabuloasă, scor 2-1, în faţa reprezentativei Statelor Unite.
Partida disputată la Salvador a fost probabil cea mai frumoasă a turneului final din Brazilia, iar portarul americanilor, Tim Howard, a stabilit un nou record de intervenţii în istoria competiţiei.

Belgia-SUA

Belgienii, aflați pentru a doua oară în istorie în ”sferturile” unui CM, s-au impus grație golurilor marcate de Kevin de Bruyne (’93) și Romelo Lukaku (’105), respectiv Julian Green (’107), după un meci în care au avut nu mai puțin de 27 de șuturi pe poartă și 19 cornere.
Formația antrenată de Marc Wilmots a mai ajuns în această fază a competiției în 1986, când a fost învinsă în semifinale de Argentina, scor 2-0 (Maradona ’51, ’63). ”Dracii Roșii” aveau să piardă și finala mică, 2-4, după prelungiri, în fața Franței.
Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori, iar singurul succes american s-a înregistrat în 1930, la ediţia inaugurală a Cupei Mondiale, iar Belgia a câştigat celelalte patru partide, ultima în data de 29 mai 2013.
Belgienii mai au în palmares, la Cupa Mondială, trei optimi de finală: 1990, 1994 și 2002
Au evoluat echipele:
Belgia: Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Witsel, Fellaini, De Bruyne – Mertens (Mirallas ’61), Origi (Lukaku ’91), Hazard (Chadli ‘111). Selecţioner: Marc Wilmots
SUA: Howard – Johnson (Yedlin ’32), Gonzalez, Besler, Beasley, Cameron – Jones, Zusi (Wondolowski ’72), Bradley, Bedoya (Green) – Dempsey. Selecţioner: Jurgen Klinsmann
În sferturile de finală, Belgia va juca împotriva Argentinei, pe data de 5 iulie, la Brasilia.

0 comentarii la “CM de fotbal: Belgia învinge SUA şi se califică în sferturi”