CM de fotbal: Brazilia s-a calificat în semifinale, după 2-1 cu Columbia

#

Echipa Braziliei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal pe care o găzduiește (12 iunie – 13 iulie), vineri, după ce a învins Columbia cu scorul de 2-1 (1-0), pe stadionul ”Castelao” din Fortaleza, în al doilea sfert de finală.
Gazdele turneului final au marcat prin cei doi fundaşi centrali, Thiago Silva (7) și David Luiz (69), în urma unor faze fixe. în timp ce reuşita columbienilor i-a aparţinut lui James Rodriguez, care a transformat un penalty şi şi-a consolidat astfel poziţia de lider în clasamentul golgheterilor, cu 6 reuşite.

Gooool ColumbiaColumbia s-a aflat în premieră în ”sferturile” CM: în 1990 a fost eliminată în ”optimi” de Camerun, iar în 1962, 1994 și 1998 nu a trecut de faza grupelor.
Ultimele patru dueluri dintre Brazilia și Columbia s-au încheiat la egalitate. Cu toate acestea, Selecao s-a impus de 15 ori în meciurile directe, 8 partide s-au încheiat nedecis, iar Columbia a reușit să câştige doar două confruntări.
Au evoluat echipele:
Brazilia: 12. Julio Cesar — 23. Maicon, 3. Thiago Silva (căpitan), 4. David Luiz, 6. Marcelo — 5. Fernandinho, 8. Paulinho (18. Hernanes, 86) — 7. Hulk (16. Ramires, 82), 11. Oscar, 10. Neymar (15. Henrique, 88) — 9. Fred. Selecționer: Luiz Felipe Scolari.
Columbia: 1. David Ospina — 18. Juan Zuniga, 2. Cristian Zapata, 3. Mario Yepes (căpitan), 7. Pablo Armero — 13. Fredy Guarin, 6. Carlos Sanchez — 11. Juan Cuadrado (20. Juan Quintero, 80), 10. James Rodriguez, 14. Victor Ibarbo (19. Adrian Ramos, 46) — 9. Teofilo Gutierrez (17. Carlos Bacca, 70). Selecționer: Jose Pekerman.

0 comentarii la “CM de fotbal: Brazilia s-a calificat în semifinale, după 2-1 cu Columbia”