CM de fotbal: Coasta de Fildes a invins Japonia, scor 2-1

Coasta de Fildes - Japonia
Coasta de Fildes a invins Japonia, scor 2-1

Cote d’Ivoire a învins Japonia cu scorul de 2-1 (0-1), sâmbătă, la Recife, pe Arena Pernambuco, în Grupa C a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia

Asiaticii au deschis scorul în minutul 16, prin Keisuke Honda, care a marcat cu un şut superb la vinclu din interiorul careului. Jucătorul celor de la AC Milan a confirmat că este fundamental pentru naţionala sa, el fiind implicat în patru din ultimele cinci goluri înscrise de niponi la Cupa Mondială.
Partida a oferit puţine momente interesante până în minutul 64, atunci când Wilfried Bony a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap, în urma unei centrări perfecte a lui Serge Aurier din partea dreaptă.
Două minute mai târziu, după o fază aproape identică, acelaşi Aurier l-a servit ideal pe Gervinho, iar atacantul Romei i-a adus în avantaj pe africani, tot cu o lovitură de cap din interiorul careului.
În ultimele zece minute, Didier Drogba, de două ori, şi Salomon Kalou au avut ocazii importante de a mări avantajul ivorienilor, dar portarul naţionalei japoneze, Eiji Kawashima, a respins de fiecare dată.
Africanii se află la a treia participarea consecutivă la un turneu final şi încearcă să treacă pentru prima dată de faza grupelor. Drogba şi Yaya Toure – ajunşi aproape de finalul carierei – au o bună oportunitate de a arăta ca naţionala lor merită o participare cît mai bună în următoarea fază a competiţiei.
De partea cealaltă, japonezii se află la a cincea ediţie consecutivă de Mondial şi se aşteaptă să obţină o nouă calificare în optimi, bazîndu-se pe un nucleu de jucători care au confirmat deja în Europa (Okazaki, Uchida, Nagatomo sau Honda).
Echipe de start:
Coasta de Fildeş: Barry – Aurier, Zokora, Bamba, Boka – Tioté, Yaya Touré, Serey Die – Gervinho, Kalou, Bony
Japonia: Kawashima – Uchida, Yoshida, Morishige, Nagatomo – Hasebe, Yamaguchi – Okazaki, Honda, Kagawa – Osako
În celălalt meci al grupei, Columbia a învins Grecia la scor de forfait, 3-0.
Clasament Grupa C
1. Columbia 3-0 3p
2. Coasta de Fildeş 2-1 3p
3. Japonia 1-2 0p
4. Grecia 0-3 0p
Următoarele meciuri din Grupa C vor avea loc pe 19 iunie: Columbia — Cote d’Ivoire, la Brasilia (19,00, ora României), și Japonia — Grecia, la Natal (vineri 20 iunie, în România, ora 01,00).
Cote d’Ivoire — Japonia 2-1 (0-1)

0 comentarii la “CM de fotbal: Coasta de Fildes a invins Japonia, scor 2-1”