CM de fotbal: COLUMBIA – GRECIA 3-0.

CM de fotbal
CM de fotbal: COLUMBIA - GRECIA 3-0.

Columbia a debutat excelent la CM 2014, câștigând cu 3-0 în fața Greciei în primul meci al zilei de sâmbătă (a treia a turneului) și primul din Grupa C, din care mai fac parte Japonia și Coasta de Fildeș.
Columbia și-a demonstrat încă din start statutul de favorită. A deschis scorul încă din al cincilea minut de joc, când
Sud-americanii, care au început fără vedetele Guarin, Bacca sau Jackson Martinez, s-au impus fără probleme, prin golurile marcate de Pablo Armero (5), Teófilo Gutiérrez (58) și James Rodríguez (90+3).
Columbia a început în forță și a deschis scorul după doar cinci minute, fundașul Pablo Armero reușind cel mai rapid gol de până acum al competiției, după o minge întoarsă în careu: 1-0. Armero este primul columbian care a marcat la Cupa Mondială de la Leider Preciado, care aducea golul victoriei în partida cu Tunisia, de la CM 1988 (1-0).
Repriza a doua a început în nota de dominare a echipe latine, iar șutul lui James Rodriguez l-a întrebuințat pe Karnezis, nevoit să respingă (50). ”Los Cafeteros” și-au mărit avantajul în urma unei faze fixe, un corner executat de James Rodriguez, Aguilar a deviat balonul, iar Teofilo Gutierrez a îndeplinit o simplă formalitate: 2-0 (58).
Echipa antrenată de Fernando Santos a mai avut o ocazie mare de a înscrie golul de onoare, dar șutul lui Samaras a trecut foarte aproape de poartă (85). Columbia a câștigat în cele din urmă la scor, după ce James Rodriguez a marcat al treilea gol (90+3), după o pasă cu călcâiul a lui Cuadrado: 3-0.
Au jucat:
Columbia: Ospina – Zuniga, Zapata, Yepes, Armero (Arias, 74′) – Sanchez, Aguillar (Mejia, 69′) – Cuadrado, Rodriguez, Ibarbo – Gutierrez (Jackson, 76′). Antrenor: Jose Pekerman.
Grecia: Karnezis – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Salpingidis (Fetfatzidis, 57′), Maniatis, Katsouranis, Kone (Karagounis, 78′) – Samaras, Gekas (Mitroglou, 64′). Antrenor: Fernando Santos.
Următoarele meciuri din Grupa C vor avea loc pe 19 iunie: Columbia — Cote d’Ivoire, la Brasilia (19,00, ora României), și Japonia — Grecia, la Natal (vineri 20 iunie, în România, ora 01,00).