CM de fotbal: Columbia a învins Coasta de Fildes cu scorul de 2-1 (0-0)

Columbia-Coasta de Fildes
Columbia - Coasta de Fildes, scor 2-1 (0-0)

Echipa Columbiei este practic calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie), după ce a învins selecționata Cote d’Ivoire cu scorul de 2-1 (0-0), joi, într-un meci jucat pe Estadio Nacional din Brasilia, în Grupa C.
După o primă repriză cu puţine ocazii de gol, cele două formaţii au oferit o a doua repriză spectaculoasă, în care s-a marcat de trei ori şi am mai asistat la o mulţime de ocazii.
Scorul a fost deschis in minutul 64, când Rodriguez a marcat cu capul după un corner executat de Cuadrado.
Peste doar 6 minute, sud-americanii şi-au dublat avantajul. Die a pierdut o minge la mijlocul terenului, iar Quintero, intrat în repriza secundă, a înscris pe lângă portarul Barry.
Gervinho a redus din diferenţă peste alte 4 minute, cu o acţiune superbă, iar finalul a fost incendiară.
Ivorienii au luat cu asalt poarta lui Ospinda, dar n-au mai reuşit să marcheze şi, astfel, columbienii obţin cea de-a doua victorie de la acest turneu şi sunt cu un pas în optimi.
După 3-0 cu Grecia și victoria cu ivorienii, Columbia este cu un pas în turul următor, având în vedere golaverajul său superior. Africanii sunt nevoiți să câștige ultima partidă din grupă, cu Grecia, pentru a a trece de grupe.
Cu cele două goluri, Columbia și-a egalat cea mai prolifică performanță de eficacitate n cadrul unui turneu final al Cupei Mondiale. Sud-americanii au bifat deja cinci reușite în primele două partide, astfel că au același număr de goluri la ediția CM din Chile 1962.
Naționala Columbiei se află pentru a cincea oară la un turneu final, însă doar în 1990 a reușit să treacă de faza grupelor, pentru a fi eliminată în ”optimi” de Camerun (1-2, după prelungiri).
De cealaltă parte, ivorienii s-au calificat doar pentru a treia oară la un Campionat Mondial, după performanțele din 2006 și 2010, dar niciodată nu au trecut de faza grupelor.
Componența echipelor:
Columbia: Ospina – Zuniga, Zapata, Yepes, Armero (Arias ’72) – Aguilar (Mejia ’79), C. Sanchez – Cuadrado, J. Rodriguez, Ibarbo (Quintero ’53) – Gutierrez Selecţioner: Jose Pekerman.
Coasta de Fildeş: Barry – Aurier, Bamba, Zokora, Boka – Serey Die (Bolly ’73), Yaya Toure, Tiote – Gervinho, Bony (Drogba ’60), Gradel (Kalou ’67). Selecţioner: Sabri Lamouchi.
Joi este programat și celălalt joc al grupei, Japonia — Grecia, la Natal (vineri, 01,00, ora României). Ultimele meciuri din Grupa C vor avea loc marți 24 iunie: Japonia — Columbia, la Cuiaba, și Grecia — Cote d’Ivoire, la Fortaleza (ambele de la ora 23,00, ora României).

0 comentarii la “CM de fotbal: Columbia a învins Coasta de Fildes cu scorul de 2-1 (0-0)”