CM de fotbal: Columbia – Uruguay 2-0 (1-0)

Colombia vs Uruguay
Columbia – Uruguay, scor 2-0 (1-0)

Al doilea meci din optimile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia a adus faţă în faţă alte două formaţii sud-americane, Columbia şi Uruguay.
Echipa Columbiei s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia, după ce a învins formația Uruguayului cu scorul de 2-0 (1-0), în optimile de finală ale competiției.

Colombia_Uruguay
Columbienii, cu Rodriguez în zi de graţie, autor al celor două goluri ale partidei, au reuşit să se impună şi să se califice în sferturile de finală, cea mai bună performanţă a lor la un Campionat Mondial. Uruguaienii, cu o mare absenţă, Luis Suarez, nu au reuşit să pună în pericol poarta lui Ospina decât în câteva rânduri, nefiind capabili să întaorcă rezultatul. Pe columbieni îi aşteaptă Brazilia în sferturile de finală.
Au evoluat echipele:
Columbia: Ospina – Zuniga, Zapata, Yepes, Armero – Cuadrado, Sanchez, Aguilar, James Rodriguez – Jackson Martinez, Teo Gutierrez. Selectioner: Jose Pekerman;
Uruguay: Muslera – Maxi Pereira, Godin, Gimenez, Caceres, Alvaro Pereira – Arevalo Rios, Al. Gonzalez, Cr. Rodriguez – Forlan, Cavani Selectioner: Oscar Tabarez.

0 comentarii la “CM de fotbal: Columbia – Uruguay 2-0 (1-0)”