Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

CM de fotbal: Costa Rica – Grecia, 1-1, 5-3, după penalty-uri.

Costa Rica - Grecia
Costa Rica - Grecia, scor 1-1, 5-3, după penalty-uri

Surpriza cea mai plăcută de la CM 2014, naționala statului Costa Rica, a acces în premieră în sferturile de finală ale unei Cupe Mondiale, după ce a eliminat Grecia, la penalty-uri, scor 5-3, la Recife. Echipa antrenată de columbianul Jorge Pinto va întâlni Olanda, în 5 iulie.
Oamenii lui Jorge Luis Pinto au deschis scorul în minutul 52, prin Ruiz, și se gândeau la faza următoare a turneului. Însă, în minutul 66, Duarte a fost eliminat, după ce a văzut al doilea cartonaș galben, iar elenii au profitat de avantajul numeric. În minutul 90+1, Papastathopoulos a marcat și a trimis meciul în prelungiri.

Costa Rica vs Greece
Jocul s-a decis la loviturile de departajare. Pentru eleni au înscris Mitroglou, Christodoulopoulos și Holebas, iar Gekas a ratat. de partea cealaltă, pentru costaricani au punctat Borges, Ruiz, Gonzalez, Campbell și Umana.
Costa Rica a deschis scorul prin Bryan Ruiz (52), la o fază care nu anunța nimic, dar Grecia a salvat din nou situația în ultimele minute ale timpului regulamentar, egalând prin Sokratis Papastathopoulos (90+1).
Costa Rica a ajuns între primele opt echipe din lume și va întâlni Olanda în sferturile de finală.
Au evoluat echipele:
Costa Rica: 1. Keylor Navas — 16. Cristian Gamboa (2. Johnny Acosta, 77), 6. Oscar Duarte, 3. Giancaro Gonzalez, 4. Michael Umana, 15. Junior Diaz — 10. Bryan Ruiz (căpitan), 5. Celso Borges, 17. Yeltsin Tejeda (22. Jose Miguel Cubero, 66), 7. Christian Bolanos (14. Randall Brenes, 83) — 9. Joel Campbell. Selecționer: Jorge Luis Pinto.
Grecia: 1. Orestis Karnezis — 15. Vassilis Torosidis, 4. Kostas Manolas, 19. Sokratis Papastathopoulos, 20. Jose Holebas — 2. Giannis Maniatis (21. Kostas Katsouranis, 78), 10. Georgios Karagounis (căpitan), 22. Andreas Samaris (9. Kostas Mitroglou, 58) — 14. Dimitris Salpingidis (17. Theofanis Gekas, 69), 7. Georgios Samaras, 16. Lazaros Christodoulopoulos. Selecționer: Fernando Santos.

Sending
User Review
0 (0 votes)

0 comentarii la “CM de fotbal: Costa Rica – Grecia, 1-1, 5-3, după penalty-uri.”

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.