CM de fotbal: Spania invinsa de Chile cu 2-0 si eliminata din competitie

Spania eliminata din competitie
Spania - Chile, scor 0-2 (0-2)

Naționala Spaniei a fost învinsă de Chile cu scorul de 2-0 (2-0), miercuri, pe stadionul ”Maracana” din Rio de Janeiro, în Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie), și campioana mondială și europeană en-titre este eliminată din competiție.
Surclasată de Olanda cu 5-1 în primul meci, Spania a cedat și în fața chilienilor, prin golurile marcate de Eduardo Vargas (20) și Charles Aranguiz (43), acest eșec consfințind sfârșitul unei ere, al unei generații care a cucerit un titlu mondial și două europene consecutive.
Chile a deschis scorul în minutul 20 prin Edu Vargas, iar pînă la pauză şi-a majorat diferenţa graţie supergolului reuşit de Aranguiz.
Olanda și Chile sunt primele echipe calificate în optimile de finală ale competiției.
În celălalt meci al zilei, Olanda a dispus cu 3-2 de Australia. Ultimele partide din grupă vor avea loc pe 23 iunie, Australia — Spania, la Curitiba, și Olanda — Chile, la Sao Paulo, ambele de la ora 19,00.

0 comentarii la “CM de fotbal: Spania invinsa de Chile cu 2-0 si eliminata din competitie”