CM de fotbal: SUA – Portugalia, scor 2-2 (0-1)

Portugalia - SUA
SUA - Portugalia, scor 2-2 (0-1)

Contra SUA, scor 2-2, lusitanii au egalat în cel de-al cincilea minute de prelungire, deși au condus cu 1-0 (Nani – 5). Au revenit puternic după pauză, au trecut în față (Jones – 64 și Dempsey – 81). Portugalia a smuls egalul în ultimele secunde ale prelungirilor, prin Varela (90+5), din centrarea lui Ronaldo.
Cu un golaveraj negativ, 2-6, Portugalia trebuie să facă scor Ghana, în ultima etapă, iar SUA, care are meci cu Germania (ambele au câte 4 puncte), trebuie să piardă. SUA este antrenată de germanul Jurgen Klinsmann, iar pe banca nemților stă fostul lui ”secund”! Un egal le-ar califica la braț!
După două etape, Cristiano Ronaldo pare atins de blestemul suedezului Zlatan Ibrahimovici (”Un Campionat Mondialul fără mine nu merită văzut!!!”), lăsat acasă după o dublă la baraj de Portugalia, dar venit în Brazilia ca turist (a asistat la Anglia – Uruguay). ”Balonul de Aur” nu are niciun gol la actuala ediție!
Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 26 iunie, SUA — Germania, la Recife, și Portugalia — Ghana, la Brasilia (ambele de la ora 19,00).
Au evoluat echipele:
SUA: 1. Tim Howard — 23. Fabian Johnson, 20. Geoff Cameron, 5. Matt Besler, 7. DaMarcus Beasley — 15. Kyle Beckerman, 13. Jermaine Jones — 11. Alejandro Bedoya (2. DeAndre Yedlin, 72), 4. Michael Bradley, 19. Graham Zusi (3. Omar Gonzalez, 90+1) — 8. Clint Dempsey (căpitan; 18. Chris Wondolowski, 87). Selecționer: Juergen Klinsmann.
Portugalia: 22. Beto — 21. Joao Pereira, 13. Ricardo Costa, 2. Bruno Alves, 19. Andre Almeida (6. William Carvalho, 46) — 8. Joao Moutinho, 4. Miguel Veloso, 16. Raul Meireles (18. Silvestre Varela, 69) — 17. Nani, 23. Helder Postiga (11. Eder, 16), 7. Cristiano Ronaldo (căpitan). Selecționer: Paulo Bento.

0 comentarii la “CM de fotbal: SUA – Portugalia, scor 2-2 (0-1)”