CM de fotbal: URUGUAY – ANGLIA 2-1. Suarez îi trimite acasă pe britanici

Uruguay-Anglia2
URUGUAY - ANGLIA 2-1

Uruguay s-a impus cu 2-1 în faţa Angliei, într-un meci din Grupa D a Cupei Mondiale ce are loc în Brazilia.
O nouă înfrângere pentru naţionala Albionului, după cea cu Italia, tot 1-2, iar naţionala lui Roy Hodgson e la un pas de a fi eliminată încă din grupe.
Sud-americanii au deschis scorul prin Luis Suarez (39), atacantul lui Liverpool, cu o lovitură de cap. Anglia a restabilit egalitatea în minutul 75, prin Wayne Rooney. Suarez a reuşit „dubla” în minutul 85.

Echipele de start:

Uruguay: 1. Fernando Muslera – 22. Martin Caceres, 13. Jose Maria Gimenez, 3. Diego Godin (căpitan), 6. Alvaro Pereira – 20. Alvaro Gonzalez, 17. Egidio Arevalo Rios, 7. Cristian Rodriguez – 14. Nicolas Lodeiro – 9. Luis Suarez, 21. Edinson Cavani. Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.

Anglia: 1. Joe Hart – 2. Glen Johnson, 5. Gary Cahill, 6. Phil Jagielka, 3. Leighton Baines – 4. Steven Gerrard (căpitan), 14. Jordan Henderson – 19. Raheem Sterling, 10. Wayne Rooney, 11. Danny Welbeck – 9. Daniel Sturridge. Selecţioner: Roy Hodgson.
Englezul Wayne Rooney, aflat la primul gol la un turneul final al Cupei Mondiale şi la al 40-lea pentru naţională, a trimis mingea în transversală, în minutul 31.
În celălalt meci al grupei D se întâlnesc, vineri, de la ora 19.00, Italia şi Costa Rica.
Clasamentul grupei D este următorul: 1. Costa Rica – 3 puncte (1 meci), 2. Italia – 3 puncte (1 meci), 3. Uruguay – 3 puncte (2 meciuri), 4. Anglia – 0 puncte (2 meciuri).

0 comentarii la “CM de fotbal: URUGUAY – ANGLIA 2-1. Suarez îi trimite acasă pe britanici”