Marius-Copil-Cupa-Davis-Mamaia

Marius Copil, locul 180 ATP, l-a învins, vineri, cu scorul de 7-6, 6-7, 6-4, 7-6), pe Norbert Gombos, locul 126 mondial, în primul meci al întâlnirii România – Slovacia, contând pentru calificarea în play-off-ul Grupei Mondiale a Cupei Davis.
Copil s-a impus după un meci de trei ore şi 50 de minute. În setul al patrulea, românul a revenit de la scorul de 2-5 la game-uri şi de la 2-5 în tie-break, unde a reuşit şi să să salveze mai multe mingi de 2-2 la seturi.

Conferinta-de-presa-Marius-Copil1
Mă bucur că am câştigat şi am adus primul punct pentru România. Nu am avut prea multă încredere în mine la începutul meciului pentru că revin după o pauză de două săptămâni din cauza problemelor la un picior şi nu sunt pe deplin refăcut. Este bine că într-o zi în care nu am jucat cel mai bun tenis al meu, am reuşit să câştig. Ştiam că Gombos are probleme la punctele importante, îl cunosc din turneele Challenger şi am ştiut la ce să mă aştept. Mă bucur că nu a fost nevoie să jucăm şi setul 5. Nu am avut probleme mari din cauza căldurii pentru că mie îmi place să joc pe o astfel de vreme„, a declarat Marius Copil, la finalul partidei.
În cel de-al doilea meci de simplu din prima zi Adrian Ungur va juca împotriva slovacului Martin Klizan.
Sâmbătă, de la ora 15.00, la Mamaia, va avea loc meciul de dublu, dintre Florin Mergea/Horia Tecău şi Andrej Martin/Igor Zelenay.
În ultima zi a întâlnirii, duminică, Marius Copil îl va întâlni pe Martin Klizan, de la ora 11.30, iar Adrian Ungur va juca împotriva lui Norbert Gombos.
Câștigătoarea întâlnirii dintre România și Slovacia va disputa barajul pentru Grupa Mondială a Cupei Davis, în timp ce învinsa va evolua în primul tur al Grupei 1 din Zona Euro/Africană.

0 comentarii la “CUPA DAVIS. Romania – Slovacia 1-0. Marius Copil a castigat primul meci in duelul cu Slovacia, cu Gombos!”