Cupa Mondiala: Chile – Australia, scor 3-1, în grupa B

Chile – Australia 3-1
Chile – Australia scor de 3-1 (2-1)

Reprezentativa statului Chile a învins, vineri, la Cuiaba, cu scorul de 3-1 (2-1), selecţionata Australiei, într-un meci contând pentru prima etapă a grupei B de la Cupa Mondială din Brazilia.
Sud-americanii conduceau cu 2-0 încă din minutul 14, după golurile marcate de Alexis Sánchez (’12) și Jorge Valdivia (’14), însă The Socceroos au revenit în joc prin reușita experimentatului Tim Cahill (’35). Chilienii și-au asigurat victoria prin golul marcat de Jean Beausejour (’90+2), în ciuda unei prestații curajoase a australienilor, care s-au dovedit a fi o formație mai valoroasă decât se preconiza înaintea turneului final
În minutul 53, Cahill a marcat din nou, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.
Clasament: 1. Olanda – 3 puncte (1 joc), 2. Chile – 3 puncte (1 joc), 3. Australia – 0 puncte (1 joc), 4. Spania – 0 puncte (1 joc).
Etapa următoare programează, la 18 iunie, meciurile Australia – Olanda, la Porto Alegre, ora 19.00; Spania – Chile, la Rio de Janeiro, ora 22.00;

0 comentarii la “Cupa Mondiala: Chile – Australia, scor 3-1, în grupa B”