Germania s-a calificat în finala CM pentru a opta oară după 7-1 cu Brazilia

#

Germania, campioană mondială în 1954, 1974 și 1990, va disputa a opta sa finală a competiției (le-a pierdut pe cele din 1966, 1982, 1986 și 2002), după ce pe ultima o pierduse chiar în fața Braziliei, în 2002.

Germania-Brazilia
Echipa antrenată de Joachim Loew, selecționer care a câștigat clar duelul tactic cu „veteranul” Luiz Felipe Scolari, s-a impus prin golurile marcate de Thomas Mueller (11), Miroslav Klose (23), Toni Kroos (24, 26), Sami Khedira (29) și Andre Schuerrle (69, 79).

brazilia invinsa de germania

Germania a avut 20 de minute de grație în care a marcat cele cinci goluri din prima repriză, perioadă care a fost, în același timp, cea mai neagră din istoria naționalei braziliene, care nu a mai încasat atâtea goluri într-un răstimp atât de scurt. Golul de onoare al Braziliei a fost înscris de Oscar (90).

Germania s-a calificat în finala CM
Trupa lui Joachim Low a deschis scorul prin Muller, în minutul 11, iar din acel moment, brazilienii nu au mai existat pe teren. Au urmat momente incredibile, în care europenii au punctat de patru ori în șase minute, prin Klose (23), Kroos (24 și 26), Khedira (29). În a doua parte, Schurrle a înscris și el de două ori, în minutele 69 și 79. În ultimul minut, Oscar a redus din diferență. Un alt eveniment important a avut loc în minutul 23. Klose a înscris și a devenit, cu 16 goluri, cel mai bun marcator din istoria turneelor finale. El l-a depășit pe brazilianul Ronaldo, cel care punctase de 15 ori. „Nu am ce să explic, nu știu ce s-a întâmplat”, a declarat, la final, Julio Cesar, portarul Braziliei.

Lacrimi dupa infrangerea cu Germania
Brazilia a înregistrat cea mai drastică înfrângere din istoria sa, la egalitate cu cea din 1920, scor 0-6, cu Uruguay. De asemenea, diferenţa de la meciul de marţi a fost cea mai mare înregistrată în semifinale în istoria CM, depăşind un record vechi de 60 de ani (RFG-Austria, scor 6-1 la Mondial-1954). Până marţi seară, Brazilia era neînvinsă pe teren propriu în 42 de meciuri.

Înfrângerea cu Germania, de pe 8 iulie 2014, va rămâne timp de decenii gravată în memoria brazilienilor. Rămâne de văzut dacă actuala echipă a lui Scolari va fi capabilă să se trezească până la finala mică, de sâmbătă, în timp ce visul de mărire al Mannschaft-ului este mai puternic decât oricând. Panzerele dau senzaţia că sunt capabile să îşi zdrobească orice adversar. Dacă va fi Olanda sau Argentina vom afla după semifinala de miercuri seara.
Brazilia va disputa finala mică, sâmbătă, la Brasilia, în timp ce Germania va juca, duminică, pe Maracana, pentru trofeu cu câștigătoarea din a doua semifinală, care le opune miercuri pe Argentina și Olanda.
Au evoluat echipele:
Brazilia: 12. Julio Cesar — 23. Maicon, 4. David Luiz (căpitan), 13. Dante, 6. Marcelo — 17. Luiz Gustavo, 5. Fernandinho (8. Paulinho, 46) — 20. Bernard, 11. Oscar, 7. Hulk (16. Ramires, 46) — 9. Fred (19. Willian, 69). Selecționer: Luiz Felipe Scolari.
Germania: 1. Manuel Neuer — 16. Philipp Lahm (căpitan), 20. Jerome Boateng, 5. Mats Hummels (17. Per Mertesacker, 46), 4. Benedikt Hoewedes — 6. Sami Khedira (14. Julian Draxler, 76), 7. Bastian Schweinsteiger — 13. Thomas Mueller, 18. Toni Kroos, 8. Mesut Oezil — 11. Miroslav Klose (9. Andre Schuerrle, 58). Selecționer: Jochim Loew.

0 comentarii la “Germania s-a calificat în finala CM pentru a opta oară după 7-1 cu Brazilia”