HCM Constanta-CSM Bucuresti0149
Campioana României la handbal masculin, HCM Constanța, a ratat calificarea în semifinalele Ligii Naționale, după ce a fost învinsă de CSM București, scor de 23-24, în meciul trei, decisiv, din primul tur al, în meciul decisiv din primul tur al fazei play-off.

După ce în tur au fost învinși cu scorul de 29-31, ”constănțenii” de la HCM au reușit să câștige cea de-a doua partidă, pe teren propriu, 27-21.
Neplătiţi de luni bune, jucătorii Constanţei au jucat din orgoliu în acest sezon şi au fost la câteva minute distanţă de a fi din nou în careul de aşi al Ligii Naţionale. HCM a avut însă de la o lună la alta un lot tot mai subţire, şi din cauza problemelor medicale care au început să apară, astfel că în cele din urmă reduta lui Zvonko Sundovski a cedat în faţa unei echipe CSM Bucureşti, decisă să urce şi spre vârful handbalului masculin, după ce a reuşit acest lucru cu fetele.
Formaţia bucureşteană a stat foarte bine în apărare, reuşind să anihileze cei mai periculoşi jucători din tabăra adversă, Humet, Rakcevic şi Angelovski. Prima repriză a fost destul de echilibrată, niciuna din cele două formaţii nereuşind să se desprindă la mai mult de două goluri (4-2 CSM, min. 7). După primele 30 de minute, scorul a fost egal: 12-12.

HCM Constanta-CSM Bucuresti0127
În partea secundă, constănțenii au început însă să obosească. Chiar dacă i-a avut pe banca tehnică pe Cutura şi Toma, Zvonko Sundovski nu prea a avut soluţii de schimb, cei doi jucători fiind accidentaţi, iar ceilalţi coechipieri nefiind chiar la acelaşi nivel cu titularii.
CSM Bucureşti a reuşit să se blocheze bine şi a jucat dezinvolt în atac, cu o altă atitudine faţă de meciul precedent. Formaţia oaspete a avut permanent controlul şi s-a distanţat la 20-17 (min. 42).
Cu două contraatacuri rapide, primele din acest joc, HCM a restabilit egalitatea în minutul 55. Oboseala elevilor lui Sundovski a fost însă evidentă în ultimele 5 minute. Campionii nu au mai avut luciditate în atac şi au avut probleme în a desface apărarea adversă.
Echipa din capitală a intrat în ultimul minut cu 24-23, scor pe care a reuşit să-l menţină până la final cu ajutorul unor jucători care s-a apărat la sacrificiu, a lui Marius Stavrositu care a ştiut să ţină de minge şi a antrenorului Bozo Rudic care, ajutat şi de joc, şi-a mai păstrat un time-out strategic şi pe care l-a putut cere cu 18 secunde înainte de final.

HCM-Constanta5

La eveniment a participat și Președintele Asociației Litoral – Delta Dunării, doamna Corina Martin, care s-a alăturat galeriei constănțene, dorind să încurajeze sportul constănțean.
HCM Minaur Baia Mare și-a asigurat și ea prezența în careul de ași al campionatului, în dauna vicecampioanei Știința Municipal Dedeman Bacău, pe care a învins-o, joi, cu 27-19 (14-7), la Baia Mare. Știința învinsese în primul joc, de la Bacău, cu 23-19, iar Minaur a învins în al doilea joc al seriei, cu 24-22.
Potaissa Turda obținuse calificarea de miercuri, după 31-33 cu HC Odorhei, în deplasare, după aruncările de la 7 metri (26-23 în primul meci).
Ultima echipă calificată în semifinale se decide joi, dintre CS Dinamo București și AHC Dunărea Călărași. Dunărea a învins în prima partidă, cu 33-32, iar Dinamo a câștigat al doilea meci, cu 28-26.
Echipele din play-out, de pe locurile 9-13, adică HC Vaslui, Poli Timișoara, Energia Pandurii Târgu Jiu, Steaua București și CSU Suceava, joacă pentru evitarea retrogradării, până în 30 mai.
HCM Constanța câştigase ultimele şase titluri puse în joc în Liga Naţională. Dobrogenii au monopolizat campionatul din sezonul 2003/2004, câştigând nouă titluri! De la primul succes, numai două echipe le-au întrerupt supremaţia până astăzi: Dinamo (2005) şi Steaua (2008).
HCM Constanţa: Popescu (13 intervenţii) – Humet 8, Rakcevic 3, Angelovski 4, Vujadinovic 2, Gal 2, Adzic, Buricea 3, Cutura 1, Cristescu
CSM Bucureşti: Blazevic (12 intervenţii), Iancu (1 intervenţie) – Kostadinovic 7, Stavrositu 2, Wetterbrandt 4, Milosevic 3, Constantinescu, Marijanac 2, Novanc, Negru 4, Rotaru 1, Stamate 1.

0 comentarii la “Handbal masculin: Campioana Romaniei, HCM Constanta a ratat calificarea in semifinalele Ligii Nationale”