Tecau si Rojer
Horia Teăcu și Jean-Julien Rojer au triumfat, vineri, în proba de dublu a turneului de la US Open, după ce au trecut de perechea Feliciano Lopez / Marc Lopez, scor 6-4, 6-3. Tecău și Rojer, capi de serie numărul 12, s-au impus într-o oră și 25 de minute în fața ibericilor, capi de serie numărul 11.

Horia Tecău le-a oferit românilor această bucurie pentru a doua oară. După victoria de la Wimbledon, în 2015, alături de acelaşi olandez cu care face echipă şi acum, sportivul de 32 de ani a dat lovitura şi la US Open.
Horia şi „Jules“ au jucat excelent finala cu spaniolii Feliciano Lopez (24 ATP la dublu) şi Marc Lopez (21 ATP la dublu) şi şi-au adjudecat primul set cu 6-4 în 41 de minute. La 5-5, perechea româno-olandeză a beneficiat de un break point pe care l-a valorificat imediat pentru a trece în avantaj în ultimul act.
Setul doi a continuat la fel de bine pentru Tecău şi Rojer care au izbutit un nou break pentru a face 3-1. Horia şi „Jules“ au rezolvat şi setul doi, scor 6-3, pe serviciul românului care a avut şi un as.
Victoria de la US Open le aduce celor doi 2.000 de puncte în clasamentul ATP de dublu şi un premiu de 675.000 de dolari.
Pentru Tecău, această finală a fost a 5-a într-un turneu de Grand Slam. El a pierdut ultimul act de la Wimbledon de trei ori consecutiv, în 2010, 2011 şi 2012, alături de sudedezul Robert Lindstedt. Apoi, a ridicat trofeul deasupra capului în 2015, pentru ca acum să câştige şi la US Open.
Horia Tecău va reveni pe teren la US Open, diseară (ora 22.15), pentru a juca finala şi la dublu-mixt, alături de Coco Vandeweghe.

0 comentarii la “Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au cucerit America! Horia a câştigat proba de dublu la US Open”