Naţionala feminină de handbal under-18 – în semifinalele Campionatului Mondial

Nationala feminina de handbal under 18

Naţionala de handbal feminin Under 18 este în semifinalele Campionatului Mondial din Macedonia, după ce s-a impus astăzi, la scor, 36-22 (22-12) cu Olanda, la Ohrid.
Echipa antrenată de Aurelian Roșca și Gavril Kozma a controlat categoric meciul cu Olanda, care eliminase surprinzător în optimi formația Ungariei, iar la pauză tricolorele aveau un avantaj de zece goluri, care a crescut în repriza secundă până la 16 goluri, 35-19 (min. 55), pentru ca scorul final să fie de 36-22.
Bianca Maria Bazaliu a fost cea mai bună marcatoare a formației noastre, cu 12 goluri, celelalte fiind semnate de Cristina Laslo — 9, Lorena Ostase — 3, Alexandra Dindiligan — 3, Andreea Taivan — 2, Oana Maria Bucă — 2, Dana Abed-Kader — 2, Alina Ilie — 2, Iulia Maria Andrei — 1. Annika Noordink a fost cea mai bună realizatoare a batavelor, cu 5 goluri.
Româncele se vor lupta vineri pentru un loc în finală cu Muntenegru, reprezentativă care a dispus de Brazilia cu 25-24 (11-10).
Handbalistele noastre au încheiat grupa C pe locul al doilea, după 34-20 cu Argentina, 42-22 cu Uzbekistan, 3, 7-23 cu Macedonia, 27-25 cu Germania şi 30-30 cu Danemarca, lidera grupei, graţie unui golaveraj superior. În ”optimi”, au dispus de Croaţia, scor 28-22 (12-12), la Strumica.
În competiţia înfiinţată în 2006, junioarele române au cucerit medalia de bronz şi s-au clasat pe poziţia a patra în 2012.

0 comentarii la “Naţionala feminină de handbal under-18 – în semifinalele Campionatului Mondial”