Catalina Ponor
După ce „veteranul” gimnasticii românești, Marian Drăgulescu, a obținut, sâmbătă, medalia de aur la sol, a fost rândul Cătălinei Ponor să ia aur, duminică, la bârnă.

România a fost reprezentată în finala de la bârnă de la Campionatele Europene și de Larisa Iordache, care a luat medalie de bronz. Bârna este considerat cel mai greu aparat în gimnastică.
Larisa a intrat a treia în finala de la bârnă şi a fost notă cu 13.966, iar Cătălina Ponor a intrat a şasea, fiind notată cu cea mai mare notă din concurs, 14.566.
Ponor a cucerit astfel medalia de aur, iar Larisa Iordache pe cea de bronz, medalia de argint revenind sportivei olandeze Eythora Thorsdottir (14.066).
Cătălina Ponor a fost iniţial calificată şi la sol, dar a ratat ultimul act după declasarea notei, în absenţa unui element obligatoriu în exerciţiu.
Pentru Ponor este al nouălea titlu european, al cincilea în concursul de la bârnă. La rândul ei, Larisa Iordache a cucerit duminică cea de-a 12 medalie din palmares la Campionatele Europene.
Tot duminică, în prima finală a zilei, Marian Drăgulescu a câştigat medalia de argint la sărituri (14.733), aurul revenind rusului Artur Dalaloian (14.933), iar bronzul lui Oleg Verniaiev (Ucraina, 14.649).
La competiţia de la Cluj-Napoca participă 274 de gimnaşti din 37 de ţări (168 gimnaşti şi 106 gimnaste), alături de aproape 450 de antrenori, medici, arbitri, oficiali.

0 comentarii la “Performanță istorică pentru Cătălina Ponor. Campioană europeană la bârnă la CE de la Cluj-Napoca”