Roger Federer a fost eliminat în „optimi” la Roland Garros

Roger Federer

Roger Federer, cap de serie nr. 4, a fost eliminat în optimile de finală de la Roland Garros de letonul Ernests Gulbis (favorit 18), scor 6-7 (5/7), 7-6 (7/3), 6-2, 4-6, 6-3. Roger Federer avea prima șansă în meciul pe care l-a disputat în compania letonului Ernests Glubis, în optimile de finală la Roland Garros. Elvețianul însă nu a prins deloc o zi bună. După un prim set pe care Federer l-a câștigat la tie-break, Gulbis a revenit și s-a impus în următoarele două cu 7-6, 6-2. Cu ultimele puteri, Federer a triumfat în setul al patrulea cu 6-4, pentru ca în decisiv să cedeze cu 6-3.

Gulbis va juca în sferturile de finală împotriva lui Tomas Berdych. Cehul nu a avut probleme în fața americanului John Isner, pe care l-a învins în trei seturi identice, scor 6-4, 6-4, 6-4.
Partida a durat trei ore și 42 de minute. A fost surpriza zilei la Paris, unde Berdych, Djokovic și Raonic au obținut calificarea în sferturi.
Roger Federer stabilise vineri un nou record, atingând pentru a 12-a oară în 16 participări optimile de finală ale turneului parizian. 17 Grand Slam-uri a cucerit Federer în cariera sa.

Ernests Gulbis

Tenismenul Ernests Gulbis

Gulbis (25 de ani) a reușit meciul vieții pe arena Philippe Chatrier și a declarat la final: „Este cea mai mare victorie din cariera mea. Îmi pare rău că a trebuit să câștig, pentru că știu că toată lumea îl iubește pe Roger. A fost un meci foarte dificil, dar așa se întâmplă în sport. Am jucat bine în Franța în ultima vreme, am câștigat turnee la Marseille și Nisa, acum sper că la Paris voi obține următorul trofeu. Pentru încrederea mea, o victorie în cinci seturi cu Federer este imensă. Acum sunt din ce în ce mai încrezător în forțele mele„.
Învinsul său, Roger Federer, a salutat publicul francez: „Sunt foarte dezamăgit că nu am reușit să câștig. După șansa aceea din setul doi, m-am luptat din greu în setul patru, dar n-am putut să joc mai bine în setul decisiv. Sunt multe regrete în sufletul meu. Dar cred că Gulbis a făcut foarte bine că s-a ținut aproape de mine și setul doi a fost crucial pentru el„.
Gulbis a ajuns la opt victorii consecutive în circuitul ATP, el sosind la Roland Garros după turneul cucerit la Nisa, în fața lui Federico Delbonis.
În 2014, bilanțul lui Gulbis este de 31-10. El a trimis 13 ași în partida cu Federer, care a reușit doar 7. Șapte din 12 șanse de break a fructificat sportivul baltic, în vreme ce favoritul tribunelor a profitat de cinci din șapte. 59 de greșeli neforțate a comis Federer, iar Ernests Gulbis nu a fost departe, cu 53. La capitolul „lovituri câștigătoare”, letonul a fost superior campionului din Basel: 53-42.