Trofeul-Europa-League

Miercuri, la Varsovia, s-a disputat finala Europa League 2015 între Dnipro și Sevilla. Pe langa trofeu, cele două echipe au luptat și pentru dreptul de a accede direct în Liga Campionilor, după ce UEFA a introdus această regulă în acest sezon.
Sevilla e prima echipă care câștigă patru trofee în această competiție, surclasând echipe ca Juventus, Inter Milano și Liverpool, care s-au oprit la trei. Columbianul Bacca a fost cel mai bun jucător al meciului, cu două goluri marcate în acest meci. Pentru Dnipro a fost cel mai de succes sezon din istoria participărilor în cupele europene.

fc-sevilla-dnepr-dnepropetrovsk1
Scorul a fost deschis de ucraineni, prin Kalinic, in minutul 7, după ce cu câteva secunde mai devreme, în celălat careu, Reyes fusese faultat, dar centralul Martin Atkinson a lăsat jocul să continue. Andaluzii au reușit să se trezească relativ repede și, dupa cateva șarje ofensive periculoase, au lovit de două ori, minutele 28 si 31, prin polonezul Krychowiak și Bacca. Înainte de pauză, Rotan l-a executat pe Rico cu o execuție de la 20 de metri, lateral stânga, dintr-o fază fixă.

fc-sevilla-dnepr-dnepropetrovsk
Partea a doua a fost mai puțin spectaculoasă, dar ocazii au fost. Înainte de a intra în ultimul sfert de oră, Bacca a fost găsit excelent de Vitolo și l-a executat încă o dată pe portarul Boyko, poate cel mai bun om al echipei ucrainene, și a stabilit scorul final.

Jucator-accidentat
În minutul 87, Matheus a fost scos pe targă, după ce s-a prăbuşit pe teren fără să fi fost lovit de vreun adversar. În momentul în care a fost scos de pe teren pe targă, spectatorii de pe stadionul National au aplaudat. Matheus nu a mai revenit pe teren, iar Dnepr, care efectuase toate cele trei schimbări, a încheiat meciul în 10 jucători.

fc-sevilla-dnepr-dnepropetrovsk2
Sevilla a câștigat Europa League, în 2006 a învins-o pe Middlesbrough cu 4-0, în 2007 a pus mâna pe trofeu după 3-1 la penalty-uri (2-2 după prelungiri) în fața lui Espanyol Barcelona, iar anul trecut a venit rândul portughezilor de la Benfica Lisabona să se recunoască învinși, după 4-2 la loviturile de departajare.
Au evoluat echipele:
Dnepr Dnepropetrovsk: Boiko – Fedeţki, Douglas, Şeberiaşko, Leo Matos – Kankava (Şakov ’85), Fedorciuk (Bezus ’68) – Matheus, Rotan, Konoplianka – Kalinici (Selezniov ’78). Antrenor: Miron Markevici.
FC Sevilla: Rico – Aleix Vidal, Daniel Carrico, Kolodziejczak, Tremoulinas – Mbia, Krychowiak – Reyes (Coke ’59), Banega (Iborra ’87), Vitolo – Bacca (Gameiro ’82). Antrenor: Unai Emey.

0 comentarii la “Sevilla a cucerit pentru a doua oara consecutiv trofeul Europa League, dupa 3-2 cu Dnepr”