Simona-Halep-in-sferturile de la-Miami-Open
Simona Halep (23 de ani, locul 3 WTA) a învins-o pe Flavia Pennetta (33 de ani, locul 28 WTA), scor 6-3, 7-5, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami, după un meci care s-a întins pe durata a o oră şi 32 de minute.

Simona Halep (23 de ani) a făcut cel mai bun meci la Miami și a trecut de Flavia Pennetta (33 de ani), pe care n-o bătuse niciodată în carieră, în cele trei jocuri directe disputate.
Simona Halep a câștigat relativ ușor primul set contra Flaviei Pennetta, dar a avut probleme în setul doi. În manșa secundă, campioana românilor a revenit miraculos, de la 2-5 la game-uri.
Halep n-a cerut intervenția antrenorului nici în clipele dificile ale jocului. A făcut totul de una singură, încurajată și de spectatori, și a reușit să iasă la liman. Românii au dat iarăși năvală lângă campioană, Halep fiind sportiva din circuit care are cei mai mulți fani la meciuri.
A fost un meci foarte greu, este o jucătoare grozavă. Am fost foarte nervoasă în setul al doilea. Mi-am pus prosopul în cap, m-am certat, am revenit pe teren cu gândul să fiu mult mai agresivă. Am lovit mai repede mingea și până la urmă am câștigat meciul și sunt foarte fericită. Îmi aduc aminte meciul jucat cu Pennetta la US Open, am fost dezamăgită că am pierdut. Mi-am dorit să joc din nou cu ea pentru că acum sunt mai agresivă și am mai multă încredere„, a spus Simona Halep.
În sferturile de finală, pe Simona Halep o așteaptă Sloane Stephens (SUA, 22 de ani și locul 45 WTA), cea care a depășit-o cu 6-4, 7-6 (5) pe Belinda Bencici.
Pentru calificarea in sferturile de finala, Simona Halep si-a asigurat 215 puncte WTA si un cec in valoare de 112.270 de dolari.

0 comentarii la “Simona Halep continua seria victoriilor calificandu-se in sferturile de finala de la Miami”