image-simona-halep
Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o pe sportiva cehă Barbora Zahlavova Strycova, locul 32 WTA, şi s-a calificat, duminică, în turul doi la China Open, competiţie de categorie Premier Mandatory, cu premii de 5,4 milioane de dolari. Simona Halep s-a impus cu scorul de 6-1, 6-4, după o oră şi 27 de minute de joc.

În turul doi, Halep o va întâlni pe chinezoaica Lin Zhu, beneficiara unui wild card, care a acces în turul doi în urma abandonului rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, la scorul de 3-6, 3-3. Lin Zhu ocupă locul 168 WTA şi nu s-a mai întâlnit până acum cu Simona Halep în circuit.
Halep şi adversara ei în vârstă de 28 de ani se mai întâlniseră până acum o singură dată în circuitul WTA, în 2010, în calificările turneului de la Paris, când jucătoarea cehă s-a impus cu scorul de 6-1, 6-4.
Pentru accederea în turul doi la Beijing, Halep va primi 65 de puncte WTA şi un cec de 25.100 de dolari.
Tot duminică, Monica Niculescu, venită din calificări, a pierdut în runda inaugurală a turneului de la Beijing în fața jucătoarei germane Andrea Petkovic (N. 15), care s-a impus cu 2-6, 7-6 (8), 6-4.
Alte rezultate înregistrate duminică la Beijing:
– Samantha Stosur (Australia) — Francesca Schiavone (Italia) 6-4, 6-2
– Venus Williams (SUA/N.16) — Heather Watson (Marea Britanie) 6-3, 6-1
– Ekaterina Makarova (Rusia/N.12)-Garbine Muguruza (Spania) 6-7 (8/10), 6-4, 6-4
– Polona Hercog (Slovenia) — Karolina Pliskova (Cehia) 6-4, 2-6, 6-2
– Roberta Vinci (Italia) — Iaroslava Șvedova (Kazahstan) 6-2, 2-6, 6-1
– Kurumi Nara (Japonia) — Sara Errani (Italia/N.11) 3-6, 6-3, 6-4
– Maria Șarapova (Rusia/N.4) — Kaia Kanepi (Estonia) 6-4, 6-1.

0 comentarii la “Simona Halep a învins-o pe Barbora Zahlavova Strycova şi s-a calificat în turul doi la China Open”