Simona Halep a pierdut pentru a doua oară în carieră finala de la Roland Garros

Simona Halep si Jelena Ostapenko
Românca a fost învinsă în finală de letona Jelena Ostapenko, scor 6-4, 4-6, 3-6, după un meci în care a condus cu 3-0 în setul al doilea şi a avut trei mingi de a se distanţa la 4-0. Halep a ratat şi şansa de a deveni noul lider al clasamentului WTA.

Simona Halep a câştigat primul set în finala French Open, care se dispută la Paris, scor 6-4, cu Jelena Ostapenko, după 36 minute de joc.
În actul secund, Ostapenko a egalat la seturi, după ce a fost condusă cu 3-0, după alte 50 de minute de joc.
În decisiv, Simona a condus din nou, cu 3-1, cu break, însă a fost egalată de Ostapenko, care a reuşit să şi preia conducerea (4-3), după două break-uri. În final, sportiva letonă s-a impus, scor 6-3, în 35 de minute. „Vă mulţumesc că aţi venit la meciurile mele. M-am simţit bine jucând aici. A fost un turneu bun pentru mine, vă mulţumesc mult pentru că aţi venit şi m-aţi susţinut. Sunt tristă pentru că nu am putut câştiga. Este o zi grea, pentru că nu am câştigat, dar hai să continuăm şi să credem… Felicitări Jelena, pentru tot ce ai făcut în acest turneu. Bucură-te, fii fericită, pentru că eşti ca un copil!”, a declarat Simona Halep, la ceremonia de premiere..
Pentru accederea în finala turneului parizian, Simona Halep va încasa un cec în valoare de 1 milion de euro şi 1.300 de puncte în clasamentul mondial, iar, de luni, va fi locul doi în ierarhia WTA.
Cele două jucătoare au evolueat pentru prima dată una împotriva celeilalte. Arena centrală de la Roland Garros, de 15.000 de locuri, este plină.
Pentru Simona Halep, aceasta este a 25-a finală din carieră, a doua de Grand Slam şi de la Roland Garros. Halep a ajuns, în 2014, în aceeaşi fază, la Porte D’Auteuil, fiind învinsă de Maria Şarapova, cu 6-4, 6-7 (5), 6-4.
În vârstă de 25 de ani, Halep a câştigat 15 trofee până în prezent. Un succes sâmbătă ar aduce-o în premieră pe Simona Halep pe locul I WTA. Totodată, Halep va deveni al treilea sportiv din România care câştigă prestigiosul turneu de Grand Slam de la Roland Garros, după Ilie Năstase, în 1973, şi Virginia Ruzici, în 1978.

0 comentarii la “Simona Halep a pierdut pentru a doua oară în carieră finala de la Roland Garros”