Simona Halep a ratat calificarea în semifinalele Miami Open

Halep eliminata de la Miami Open
Simona Halep, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 3, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 3-6, 7-6 (7), 6-2, de jucătoarea britanică Johanna Konta, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, în sferturile de finală ale Miami Open.

Românca a început cu dreptul meciul și și-a făcut serviciul (1-0), iar la 2-1 a reușit un prim break, după care s-a desprins la 4-1. Halep a făcut apoi 5-2 după ce a salvat o minge de break și a încheiat setul cu 6-3, cu un ghem la zero.
Halep a avut un debut catastrofal de set secund, pierzându-și serviciul la zero, iar Konta s-a dus la 3-0. Simona a început o cursă de urmărire salvând două mingi de 0-4 și a reușit să egaleze, 3-3. Britanica a trecut din nou în avanataj, 4-3, dar Halep a egalat, salvând două mingi de break, iar apoi a câștigat contra serviciului și a condus cu 5-4. Simona a servit pentru meci, dar a comis două duble greșeli și Konta a egalat, 5-5. Constănțeanca și-a creat o minge de 6-5, dar Konta a luat ghemul, iar apoi Halep a trimis meciul în tie-break. Greșelile s-au înmulțit, dar Halep a reușit să se desprindă la 5-3, însă a pierdut trei puncte la rând (5-6), iar Konta s-a impus cu 9-7.
Simona Halep, care a revenit recent după o lună de pauză, și nu este la un nivel fizic prea bun, a făcut față greu în setul decisiv, câștigând primul ghem după ce a salvat patru mingi de break. Halep a avut apoi 2-1, dar la acest scor jocul său s-a rupt, iar britanica a făcut punct după punct și și-a adjudecat setul cu 6-2.
Anterior, Konta şi Halep au mai jucat o dată, în optimile de finală ale turneului de la Wuhan, ediţia 2015, când tot britanica s-a impus cu 6-3, 3-6, 7-5. Ele se vor întâlni şi la Mamaia, în partida România – Marea Britanie, din Fed Cup, programată în 22-23 aprilie.
Anul trecut, Halep a părăsit competiţia de la Key Biscayne în faza sferturilor de finală, iar în 2015 a obţinut cea mai bună performanţă, calificarea în semifinale.
În faza următoare, Konta va evolua cu învingătoarea din meciul Angelique Kerber (Germania), locul 1 WTA – Venus Williams (SUA), locul 12 WTA, care va avea loc în noaptea de miercuri spre joi, de la ora 02.00.

0 comentarii la “Simona Halep a ratat calificarea în semifinalele Miami Open”