Simona Halep s-a calificat fără emoții în sferturi la Roland Garros

Simona Halep1
Carla Suarez Navarro s-a dovedit a fi un adversar facil pentru Simona Halep, care s-a calificat astăzi în sferturile de finală ale Grand Slamului de la Roland Garros. Numărul patru mondial s-a impus cu un categoric 6-1, 6-1, într-un meci care a durat o oră.

Halep îşi continuă evoluţiile foarte bune pe zgura pariziană. Luni, ea a întâlnit-o a 12-a oară pe Carla Suarez Navarro. Cele două jucătoare se cunosc foarte bine, după atâtea partide jucate în circuit. Uneori, ele se mai antrenează împreună.
Simonei Halep a obţinut prima victorie împotriva spaniolei pe zgură, din cinci întâlniri, cu cel mai clar rezultat înregistrat în meciurile dintre ele.
În faza următoare, constănțeanca o va întâlni pe câștigătoarea dintre Elina Svitolina (Ucraina), locul 6 WTA şi cap de serie numărul 5 și Petra Martici (Croaţia), locul 290 WTA, venită din calificări. Jucătoarea din Croația joacă chiar în aceste momente și conduce după primul set cu 6-4. În actul al doilea la conducere se află Svitolina care are 4-3.
Calificarea în sferturi este recompensată la Roland Garros cu 340.000 de euro şi cu 430 de puncte WTA.

0 comentarii la “Simona Halep s-a calificat fără emoții în sferturi la Roland Garros”