Simona Halep s-a calificat în ultimul act al turneului BRD Bucharest Open

Simona Halep-Monica Niculescu
Simona Halep - Monica Niculescu, scor de 6-2, 4-6, 6-1.

Jucătoarea Simona Halep, cap de serie numărul 1, s-a calificat în finala turneului BRD Bucharest Open, după ce a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-1, pe sportiva Monica Niculescu, locul 68 WTA, scrie Mediafax. Tenismena noastră va juca, mâine, finala turneului BRD Bucharest Open împotriva Robertei Vinci (Italia)
A fost foarte dificil, Monica a jucat foarte bine. Sper că publicul a fost mulţumit de spectacol. Vă aştept şi mâine la finală. E o plăcere să joc acasă. Mâine va fi dificil, dar va trebui să ne bucurăm toţi de acest meci, pentru că va fi ultimul la acest turneu. Sunt foarte obosită, am avut o perioadă cu foarte multe meciuri. Dacă turneul se juca în altă țară nu jucam cu siguranță„, a declarat Simona la finalul partidei.
Simona Halep a declarat că finala de duminică, în care o va întâlni pe italianca Roberta Vinci, va fi mai uşoară din punct de vedere al stilului de joc. „În finală va fi dificil pentru că şi Vinci joacă tot slice pe rever. Cred însă că mâine va fi mai uşor decât azi ca stil de joc. Ştiu cum joacă Vinci şi ştiu la ce să mă aştept. Ultima oară pe zgură, la Roma, am avut un meci strâns cu ea. Trebuie să fiu agresivă, să termin fiecare punct repede şi sper să fiu şi fizic bine. Nu pot să spun că sunt favorită, am doar avantajul că publicul, familia şi prietenii sunt alături de mine. Va fi o finală de care mă voi bucura„, a declarat Halep.

Tot ea a mai afirmat că numărul ei norocos este 13, astfel că nu se gândeşte la faptul că duminică va juca a 13-a finală din carieră: „Nu am superstiţia cu 13, ba din contră, este numărul meu norocos. Am peste tot numărul astă, chiar şi la maşină l-am pus„.
Italianca Roberta Vinci, a doua favorită, a dispus în prima semifinală de sâmbătă cu 6-1, 6-3 de Kristina Kucova (Slovacia). Vinci (31 de ani), numărul 24 mondial, are în palmares 9 titluri WTA, aceasta fiind prima sa finală de simplu de anul acesta. Ultimul titlu de simplu a fost cucerit de Vinci anul trecut la Palermo, dar italianca a câștigat săptămâna trecută titlul la Wimbledon în proba feminină de dublu, alături de compatrioata sa Sara Errani.
Halep o conduce pe Vinci cu 3-2 în meciurile directe, italianca obținând cele două victorii la Paris, în primul tur, în 2012, cu 6-4, 6-4, și în 2013, cu 6-0, 6-3. Simona a reușit primul succes în fața Robertei în 2012, la Barcelona, în optimi, cu 6-1, 6-3, câștigând de două ori anul trecut, în optimi la Roma, cu 6-4, 6-2, și în optimi la s-Hertogenbosch, cu 6-0, 6-1.
Monica Niculescu va primi 11.300 dolari și 110 puncte WTA pentru accederea în semifinale, finalista va încasa 21.400 dolari și 180 puncte, iar câștigătoarea va fi recompensată cu 43.000 de dolari și 280 puncte WTA.
Turneul WTA de la București se află la prima ediție, după ce a fost mutat de la Budapesta, acolo unde Halep s-a impus anul trecut cu 6-3, 6-7 (7), 6-1 în finala cu Yvonne Meusburger, după ce în semifinale trecuse de o româncă, Alexandra Cadanțu, cu 6-2, 7-6 (1).
La BRD Bucharest Open, câştigătoarea trofeului va obţine 43.000 de dolari şi 280 de puncte WTA, iar finalista 21.400 de dolari şi 180 de puncte WTA.

0 comentarii la “Simona Halep s-a calificat în ultimul act al turneului BRD Bucharest Open”