Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala la Roland Garros

Simona Halep in sferturi

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la Roland Garros

Simona Halep, a patra favorită, s-a calificat în sferturile de finală la Roland Garros, în urma victoriei, scor 6-4, 6-3, cu Sloane Stephens, românca reuşind astfel să-şi egaleze cea mai bună performanţă la un turneu de Grand Slam, după ce a ajuns în aceeaşi fază şi la Australian Open.
Halep, locul 4 WTA, a avut nevoie de o oră şi 18 minute pentru a o învinge pe jucătoarea clasată pe locul 19 WTA (a 15-a favorită) şi pentru a accede astfel în antepenultimul act al turneului parizian. Simona a întâmpinat greutăţi doar în primul act, atunci când Stephens a condus cu break, la 3-2, apoi şi-a pus în funcţiune lovitura de bază, reverul cu două mâini, şi a început să câştige punctele importante. A reuşit să-i fragmenteze jocul puternicei Sloane printr-o rapiditate care o caracterizează, iar americanca antrenată de Paul Annacone s-a dovedit incapabilă să mai pună probleme. Annacone i-a pregătit în trecut şi pe Pete Sampras sau Roger Federer. Halep şi Muguruza sunt singurele jucătoare de la Roland Garros care nu au pierdut set până în prezent.
Imediat după finalul jocului românca a declarat „Mă bucur că mi-am luat revanşa azi şi de asemenea mă bucur că voi juca sferturi de finală la Roland Garros. Game-ul de la 4-4 din primul set a fost decisiv, am dat totul atunci şi pînă la urmă am cîştigat. Poate că nu mi-a funcţionat serviciul aşa cum am vrut, dar am reuşit să câştig. Am avut o adversară de top, sigur va urca în top 10. Mă aşteptam la un meci dur şi echilibrat, dar am încercat să îmi păstrez încrederea şi să câştig meciul. Am reuşit şi sunt fericită„, a spus Simona Halepla finalul partidei.
Halep a egalat scorul la întâlnirile directe. Duelul de luni de la Roland Garros a fost cel de-al patrulea dintre cele două sportive în circuitul WTA. Prin victoria de la Paris, Simona a egalat situația la general: 2-2.
Halep s-a impus în 2012, la Barcelona, cu 6-4, 6-4, iar apoi americanca a câștigat următoarele două confruntări, fără să piardă set, ambele pe hard! S-a întâmplat la Australian Open (2013), scor 6-1, 6-1, dar și la Hobart (2013), scor 6-4, 6-0.
Prin victoria cu 6-4, 6-3, Simona Halep și-a asigurat prezența în sferturile de finală, 430 de puncte în clasamentul WTA și un cec de 220 000 de euro.
Rusoaica Maria Sharapova, nr. 8 mondial și favorită 7 la Paris, s-a calificat în sferturile de finală ale probei de simplu feminin din cadrul turneului de tenis de la Roland Garros, învingând-o duminică în trei seturi, 3-6, 6-4, 6-0, pe australianca Samantha Stosur (N.18).
Finalistă anul trecut, Sharapova (27 ani) a câştigat turneul parizian în 2012, iar în 2011 a ajuns până în semifinale. În sferturi, Sharapova o va întâlni pe spaniola Garbine Muguruza, care duminică a învins-o cu 6-4, 6-2 pe franţuzoaica Pauline Parmentier.
În celelalte partide ale zilei de duminică, iberica Carla Suarez Navarro, cap de serie nr. 15, s-a calificat în sferturi învingând-o în două seturi, 6-3, 6-3, pe croata Ajla Tomljanovic, jucătoarea care o eliminase pe poloneza Agnieszka Radwanska, nr. 3 mondial. În sferturi, spaniola va juca împotriva canadiencei Eugenie Bouchard (N.16), calificată în urma victoriei cu 6-1, 6-2 în faţa nemțoaicei Angelique Kerber (N.8).

0 comentarii la “Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala la Roland Garros”