Simona Halep va juca în „sferturi” cu rusoaica Svetlana Kuznetsova

Simona Halep

Simona Halep în sferturile de finală de la Roland Garros

Svetlana Kuznetsova nu a avut mari probleme în meciul cu Lucie Safarova. Rusoaica, favorită numărul 27 la câștigarea trofeului de la Roland Garros, s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-4, și a obținut astfel calificarea în sferturile de finală. Acolo unde o aștepta deja Simona Halep. Rusoaica are numai cuvinte de laudă la adresa constănțenecei.
Halep s-a calificat, luni, în premieră în sferturi la Roland Garros, după ce a trecut de Sloane Stephens, scor 6-4, 6-3, iar miercuri va juca pentru accederea în penultimul act în compania Svetlanei Kuzneţova, fost număr 2 mondial (septembrie 2007) şi în prezent locul 28 WTA. Kuzneţova a câştigat în 2009 turneul de la Roland Garros, iar în 2004 US Open.
Simona Halep (22 ani, 4 WTA) este la egalitate cu Kuznețova (28 ani, 28 WTA) la meciurile directe, 2-2, după ce rusoaica s-a impus recent la Stuttgart, cu 7-5, 7-6 (4) în optimile de finală. Kuzențova învinsese și în prima confruntare, în 2011, la Miami, în turul secund, cu 6-0, 6-4. Halep a înregistrat victorii în 2011, în primul tur la Toronto, cu 4-6, 6-4, 6-3, și anul trecut la Roma, cu 6-1, 6-1, în primul tur.
Simona Halep are asigurate 360 de puncte WTA și 220.000 de euro prin calificarea în premieră în sferturile de finală al Roland Garros. Constănțeanca a egalat astfel și cea mai bună performanță a sa la un turneu de Mare Șlem, după ce a ajuns în sferturi și anul acesta la Australian Open.
Partida dintre Simona Halep și Svetlana Kuznetsova va avea loc miercuri, în jurul orei 15:00.

0 comentarii la “Simona Halep va juca în „sferturi” cu rusoaica Svetlana Kuznetsova”