Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Steaua a ratat calificarea în saisprezecimile Europa League

Steaura si Villarreal
Echipa de fotbal Steaua București a ratat calificarea în șaisprezecimile de finală ale Europa League după ce a fost învinsă cu scorul de 2-1 (1-0) în meciul din deplasare cu echipa spaniolă Villarreal, disputat joi pe stadionul El Madrigal în Grupa L a competiției.

Golurile gazdelor au fost marcate de Nicola Sansone, în minutul 15, și Manu Trigueros (88). Vlad Achim a egalat pentru oaspeți în minutul 55.
Steaua a încheiat grupa pe locul 4, cu 6 puncte, câte a acumulat și FC Zurich. Echipa elvețiană a ocupat însă poziția a treia, grație rezultatelor directe. În șaisprezecimi de finală au mers Osmanlispor, câștigătoarea grupei, cu 10 puncte, și Villarreal, 9 p.
Au evoluat echipele:
Villarreal: 1. Sergio Asenjo — 2. Mario Gaspar, 5. Mateo Musacchio (12. Alvaro, 39), 6. Victor Ruiz, 11. Jaume Coste — 8. Jonathan dos Santos, 14. Manu Trigueros , 21. Bruno Soriano (căpitan), 20. Roberto Soriano — 17. Cédric Bakambu (16. Rodrigo Hernandez, 85), 18. Nicola Sansone (24. Rafael Borre, 80). Antrenor: Fran Escriba.
Steaua: 1. Florin Niță — 4. Gabriel Tamaș, 21. Wilfried Moke, 13. Alin Toșca, 15. Marko Momcilovic — 44. Gabriel Enache (14. Bojan Golubovic, 46), 6. Mihai Pintilii (căpitan; 20. Vlad Achim, 55), 55. Alexandru Bourceanu, 29. William de Amorim — 77. Adrian Popa, 27. Fernando Boldrin (23. Ovidiu Popescu, 76). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.  (Sursa foto: gsp.ro)