Viitorul Constanța a cucerit în premieră primul titlu de campioană în Liga 1

Viitorul campioana Romaniei la fotbal2
FC Viitorul Constanța a câștigat în premieră titlul de campioană națională la fotbal, sâmbătă, după ce a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0), pe teren propriu, la Ovidiu, în etapa a 10-a a fazei play-off a Ligii I de fotbal, ultima a sezonului.

Formaţia FC Viitorul a învins CFR Cluj, scor 1-0, în ultima etapă a play-off-ului Ligii I şi, conform LPF, este noua campioană a României. FCSB a învins CSU Craiova cu 3-0 şi a terminat la egalitate de puncte cu FC Viitorul, 44. Însă, potrivit părerii oficialilor FCSB şi potrivit interpretării regulamentului de către ei, la egalitate de puncte trebuie să se ţină cont de toate rezultatele directe, şi din sezonul regulat şi din play-off.
Viitorul a învins cu 1-0, după un gol al lui Gabi Iancu, în minutul 65, şi a câştigat pentru prima dată în istorie titlul în Liga 1, reuşita constănţenilor venind ca urmare a unui penalty comis chiar de Larie, fotbalistul de la CFR transferat de Becali cu o zi înaintea „finalelor” pentru titlu.
FCSB, principala urmăritoare a Viitorului, a decis încă de la pauză meciul cu CSU Craiova, după dubla lui Alibec şi golul lui Jakolis, dar vicecampioana nu a fost ajutată de rezultatul de la Ovidiu. După 65 de minute în care puştii lui Hagi nu au găsit drumul spre gol, Larie l-a faultat în careu pe Coman, George Găman a arătat penalty, iar Iancu şi-a asumat responsabilitatea, a tras pe centru şi a înscris golul care va rămâne în istorie. Înainte de acest meci, patronul bucreştenilor, Gigi Becali, a spus că se va adresa TAS pentru a primi dreptate.
Dinamo a remizat cu Astra, 1-1, după golurile lui Ioniţă, respectiv Nemec, iar „câinii” termină cel mai bun sezon din ultimii ani pe locul al treilea.
Viitorul a devenit a 25-a campioană a României şi a şasea echipă din afara Capitalei care câştigă titlul, după 1990, după Universitatea Craiova, CFR Cluj, Unirea Urziceni, Oţelul Galaţi şi Astra Giurgiu.