Cătălina Ponor a câştigat aurul la bârnă şi la sol la Cupa Mondială de la Baku

Catalina Ponor
Cătălina Ponor a încheiat cu două victorii, duminică, participarea la Cupa Mondială de la Baku (Azerbaidjan). Calificată cu cele mai mari note în finalele de la bârnă şi sol, tripla campioană olimpică şi-a păstrat poziţia de lider şi după exerciţiile din finală. Constănţeanca s-a impus la sol cu 13.433 (13.233 în calificări) şi cu 13.833 la bârnă (14.233 în calificări).

Cătălina Ponor, care anul acesta împlinește 30 de ani, fusese singura din cei şapte sportivi români prezenţi la start care reușise să treacă de faza calificărilor, urmând să evolueze la bârnă și sol, aparatele sale favorite.

În calificări, Ponor a fost prima, cu 14,233 la bârnă şi 13,233 la sol, după noul cod de punctaj, în timp ce a doua reprezentantă a României, care va evolua şi la Campionatul European din luna aprilie, Anamaria Ocolişan, a ratat ambele finale (10,833 la sol – locul 15, şi 9.900 la sărituri – locul 16), potrivit news.ro.
De asemenea, în competiţia masculină toţi cei cinci reprezentanţi ai României – Cristian Băţagă, Vlad Cotuna, Adelin Kotrong, Laurenţiu Nistor şi Andrei Ursache – au ratat calificările în finale la aparatele la care au concurat. Cristian Băţagă păstrează o şansă infimă de a fi prezent la sărituri, unde a încheiat pe locul 9 în calificări (13,783), fiind prima rezervă.
La Cupa Mondială de la Baku se află în competiţie 120 de gimnaşti (85 de băieţi şi 35 de fete) din 21 de ţări.
Următoarea competiție importantă în lumea gimnasticii este Campionatul European, care se va organiza, între 19 și 23 aprilie, la Sala Polivalentă din Cluj.

Sending
User Review
0 (0 votes)

0 comentarii la “Cătălina Ponor a câştigat aurul la bârnă şi la sol la Cupa Mondială de la Baku”

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.