CM de fotbal: Germania, victorie cu 2-1 după prelungiri în fața Algeriei

Echipa Germaniei a învins cu emoții formația Algeriei cu scorul de 2-1 (0-0), după prelungiri, luni, pe stadionul Beira-Rio din Porto Alegre, și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale.

Germania a acces în al 16-lea sfert de finală al CM, după prima victorie din istorie în fața Algeriei, scor 2-0, după prelungiri, grație golurilor marcate de André Schürrle (’92) și Mesut Özil (‘119), respectiv Abdelmoumene Djabou (‘120+1). Nemții se vor duela cu Franța pentru un loc în semifinale, în 4 iulie, la Rio de Janeiro.

Tripla campioană mondială a câștigat greu, prin golurile marcate de Andre Schuerrle (92) și Mesut Ozil (120), un meci pe care l-a dominat destul de autoritar și în care și-a creat destule ocazii. Algeria, la cea mai bună performanță a sa, optimile de finală, a făcut un joc remarcabil și a înscris prin Abdelmoumene Djabou (120+1).
Germania nu învinsese niciodată Algeria, în cele două jocuri disputate până acum. Mai mult, africanii le-au stricat nemților debutul la CM din 1982, printr-o victorie cu 2-1, la Gijón (16 iunie).
Au evoluat echipele:
Germania: 1. Manuel Neuer — 21. Shkodran Mustafi (6. Sami Khedira, 70), 17. Per Mertesacker, 20. Jerome Boateng, 4. Benedikt Hoewedes — 7. Bastian Schweinsteiger (23. Christoph Kramer, 109), 16. Philipp Lahm (căpitan), 18. Toni Kroos — 8. Mesut Ozil, 19. Mario Goetze (9. Andre Schuerrle, 46) — 13. Thomas Mueller. Selecționer: Joachim Loew.
Algeria: 23. Rais M’Bolhi — 20. Aissa Mandi, 22. Mehdi Mostefa, 4. Essaid Belkalem, 5. Rafik Halliche (căpitan; 2. Madjid Bougherra, 97), 3. Fauzi Ghoulam — 8. Mehdi Lacen — 19. Saphir Taider (11. Yacine Brahimi, 78), 10. Sofiane Feghouli, 15. El Arabi Soudani (18. Abdelmoumene Djabou, 100) — 13. Islam Slimani. Selecționer: Vahid Halilhodzic.