HCM Constanta a pierdut ultima sansa pentru calificarea in sferturile Cupei EHF

HCM-Constanta1

HCM Constanţa a pierdut cu 35-27 partida cu HC St. Petersburg, din cadrul etapei a 5-a a grupelor Cupei EHF. Campioana Romaniei a pastrat echilibrul pana in minutul 26, cand tabela indica 12-12, pentru ca Sankt Petersburg sa intre in avantaj dupa primele 30 de minute, 15-13, iar apoi sa se distanteze treptat in partea secunda, cand diferenta maxima a fost de noua goluri, 32-23 in minutul 55.
În urma acestui rezultat, campioana României nu mai are nicio şansă să se califice în sferturile de finală ale competiţiei.
Pentru HCM Constanța au marcat Dalibor Cutura — 7 goluri, Javier Humet Gaminde — 6 goluri, Mladen Rakcevic — 3 goluri, Albert Cristescu — 3, George Buricea — 3, Laurențiu Toma — 2, Claudiu Subțirică — 2, Adrian Tucanu — 1.
Golurile echipei ruse au fost înscrise de Taras Driapociko — 10 goluri, Grigori Blagonadejdin — 5, Victor Kovalenko — 5, Pavel Kungurov — 4, Gleb Karalarș — 4, Ruslan Junisbekov — 3, Vladislav Razmaev — 1, Gleb Smahtin — 1, Pavel Elistratov — 1, Anatoli Cezlov — 1.
În precedentele partide, HCM Constanța înreigstrase următoarele rezultate: 25-25 cu Sankt Petersburg (acasă), 28-34 cu Holstebro (deplasare), 21-23 cu Granollers (deplasare) și 28-27 cu Granollers (acasă).
În clasamentul grupei, Team Tvis Holstebro (Danemarca) ocupă primul loc, cu 9 puncte, urmată de Fraikin BM Granollers (Spania), 5 p, St. Petersburg HC, 3 p (-3), HCM Constanța, 3 p (-15).
Primele două clasate se califică în sferturile de finală ale competiției.
în ultima etapă vor avea loc meciurile Fraikin BM. Granollers — St. Petersburg HC (21 martie) și HCM Constanța — Team Tvis Holstebro (22 martie).

Sending
User Review
5 (1 vote)

0 comentarii la “HCM Constanta a pierdut ultima sansa pentru calificarea in sferturile Cupei EHF”

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.