Romania_U21
FRF.ro
România a obținut joi, la Ploiești, prima victorie din această campanie de calificare la Euro 2021. După o primă repriză ceva mai ștearsă, elevii lui Mirel Rădoi și-au revenit după pauză și au trecut cu 3-0 de Ucraina, o națională puternică, campioană Mondială la U20 în acest an.

După o primă repriză în care tabela de marcaj n-a suferit modificări, „tricolorii” au deschis scorul prin Olimpiu Moruțan, în minutul 75. Adrian Petre a risipit emoțiile, după reușita din minutul 80, iar lovitura finală a dat-o tot el, în al 4-lea minut al prelungirilor. Debutantul Marius Marin a fost eliminat la numai un minut după ce a fost introdus pe teren. Eliminarea nu a mai contat. Adrian Petre a stabilit scorul final în prelungiri, România – Ucraina 3-0.
Luni, urmează meciul cu Irlanda de Nord, la Voluntari.
27 martie 2020: Malta – Ucraina
31 martie 2020: Ucraina – Irlanda de Nord, România – Danemarca, Malta – Finlanda
4 septembrie 2020: Danemarca – Ucraina, Malta – Irlanda de Nord, Finlanda – România
8 septembrie 2020: Finlanda – Ucraina, Irlanda de Nord – Danemarca, Malta – România
9 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Finlanda, Ucraina – România, Malta – Danemarca
13 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Ucraina, România – Malta, Danemarca – Finlanda.

Sending
User Review
0 (0 votes)

0 comentarii la “România U21 a învins Ucraina U21 în preliminariile EURO și urcă în clasamentul grupei”

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.