Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Tricolorii debutează cu o victorie mare la EURO, 4-1 contra Croației

Nationala_de_tineret_a_Romaniei
Naţionala de tineret a României a obţinut primul succes din istorie la un turneu final de tineret, după ce a învins Croaţia cu 4-1. Tricolorii au obţinut victoria graţie golurilor marcate de Puşcaş (11), Hagi (14), Băluţă (66), Petre (90+3), în timp ce croaţii au marcat prin Vlasic (18).

Puşcaş a fost aproape de gol după două minute de joc, apoi a obţinut un penalty confirmat după ce arbitrul a revăzut imaginea henţului din careul croat. Atacantul lui Palermo a transformat cu siguranţă pentru 1-0. Tot Puşcaş a fost la originea golului al doilea al tricolorilor. Ianis Hagi nu a ratat ţinta după ce croaţii salvaseră de pe linia porţii. Vlasic a temperat repede entuziasmul echipei lui Rădoi, după ce a redus din diferenţă cu un şut din marginea careului. Prima repriză s-a încheiat cu ocazia mare a lui Dennis Man, iar România a intrat la vestiare cu avantaj limită. După pauză, Ianis Hagi a zguduit bara transversală din lovitură liberă. Băluţă a dus scorul la 3-1 în urma unei acţiuni personale finalizate cu un şut imparabil la colţul scurt. Ionuţ Radu a fost pus la încercare cu trei minute înainte de final, însă portarul român a avut răspunsul perfect la lovitura liberă a lui Muric. România – Croaţia s-a terminat 4-1: Adrian Petre a închis tabela cu un gol validat după un nou apel la VAR al brigăzii de arbitri din Scoţia.
Pentru tricolori urmează Meciul cu Anglia, vineri, la Cesena.
Tot marţi are loc celălalt meci al grupei, Anglia – Franţa (Dino Manuzzi – Cesena, 22:00).
În semifinale se califică echipele câştigătoare ale celor trei grupe şi cea mai bună ocupantă a locurilor secunde. Primele patru clasate se califică la JO 2020. Dacă printre acestea se află Anglia, va exista un baraj pentru JO de la Tokyo între celelalte două echipe clasate pe locul secund în grupe.
Au evoluat echipele:
România: 1. Ionuţ Andrei Radu (căpitan) – 6. Cristian Manea, 5. Ionuţ Nedelcearu, 4. Alexandru Paşcanu, 3. Florin Ştefan – 21. Tudor Băluţă, 17. Alexandru Cicâldău – 8. Dennis Man (22. Darius Olaru, 84), 10. Ianis Hagi, 19. Andrei Ivan (7. Florinel Coman, 73) – 9. George Puşcaş (11. Adrian Petre, 89). Selecţioner: Mirel Rădoi.
Croaţia: 12. Josip Posavec – 2. Filip Uremovic, 6. Filip Benkovic, 5. Nikola Katic, 3. Borna Sosa – 8. Nikola Vlasic, 4. Ivan Sunjic, 20. Nikola Moro (11. Luka Ivanusec, 68) – 10. Alen Halilovic (căpitan; 18. Robert Muric, 77), 9. Marin Jakolis, 7. Josip Brekalo (21. Domagoj Bradaric, 14). Selecţioner: Nenad Gracan. (Sursa foto: telekomsport.ro)

Sending
User Review
0 (0 votes)

0 comentarii la “Tricolorii debutează cu o victorie mare la EURO, 4-1 contra Croației”

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.