Cehia și Croația au încheiat la egalitate (1-1) în etapa a doua de la Euro 2020

Croaţia - Cehia, din runda secundă a grupei D de la Euro 2020, s-a terminat cu scorul de 1-1, după golurile marcate de Schick şi Perisic. Cehia este neînvinsă după primele două meciuri de la Euro 2020.

Patrik Schick a fost și astăzi protagonist. În minutul 35 a obținut o lovitură de la 11 metri, după un cot încasat în figură de la Lovren. Atacantul lui Leverkusen și-a asumat executarea penalty-ului, deși sângele continua să îi curgă din nas. A fost clar că intenție nu a fost, însă arbitrul a verificat faza la VAR și spre consternarea croaților, a dictat penalty.

După pauză, croații au ieșit mult mai determinați de la cabine și după doar două minute au egalat după un efort solo impresionant al lui Ivan Perisic, cel care a pătruns în interior de pe partea stângă și a trimis apoi un șut impecabil de la marginea careului. Mingea a trecut pe lângă Tomas Vaclik, care poate ar fi putut interveni mai bine.
Cehia, cu patru puncte, rămâne cu șanse mari de calificare în timp ce drumul croaților spre optimi pare complicat în aceste momente.