Anglia și Statele Unite se califică în optimile de finală ale Cupei Mondiale

Anglia și Statele Unite ale Americii s-au calificat în optimile de finală ale competiției, după ce au obținut primele două locuri în Grupa B.

Anglia și Statele Unite ale Americii s-au calificat în optimile de finală ale competiției, după ce au obținut primele două locuri în Grupa B. Echipa lui Gareth Southgate a terminat pe primul loc și o va întâlni pe Senegal în runda următoare, în timp ce „The Yanks” va da piept Țărilor de Jos.

Selecţionata Angliei a câştigat Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Ţării Galilor cu scorul de 3-0 (0-0), marţi seara, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan. Reprezentativa Albionului, una dintre favorite la titlu, s-a impus fără emoţii, prin golurile marcate de Marcus Rashford (50, 68) şi Philip Foden (52).

Marcus Rashford a reușit dubla în minutul 68. Atacantul a primit o pasă lungă, a driblat un adversar și l-a învins pe Ward cu un șut din interiorul careului. Golul lui Rashford va rămâne în istoria fotbalului englez, deoarece este al 100-marcat la Cupa Mondială.

Anglia a rezolvat soarta partidei în startul reprizei a 2-a. În minutul 50, Marcus Rashford a executat perfect o lovitură liberă și a dezghețat tabela, iar la doar două minute distanță Phil Foden a făcut 2-0, după ce a primit o pasă în careul de la Harry Kane.

A fost meciul cu numărul 104 dintre cele două echipe (primul a avut loc în 1879), englezii având acum 69 de victorii, faţă de 14 ale galezilor. Anglia a câştigat ultimele şapte meciuri cu Ţara Galilor, iar în şase dintre acestea nu a primit gol.

Anglia va juca în optimi pe 4 decembrie (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00), contra Senegalului, a doua clasată în Grupa A.
Ţara Galilor a încheiat a doua sa participare la Cupa Mondială, după ediţia din 1958.

În cealaltă partidă a Grupei B, Statele Unite s-a calificat dramatic în optimile de finală după ce a învins echipa Iranului cu scorul de 1-0 (1-0). Americanii au deschis scorul în minutul 38, prin Pulisic.

Jucătorul lui Chelsea a trimis în poartă din apropierea careului mic, după o minge așezată perfect cu capul de Serginho Dest. La acest scor, "yankeii" sunt în optimile Cupei Mondiale.