Belgia, calificată în optimi după 2-1 cu Danemarca

Belgia a obținut a doua victorie de la Euro 2020, câștigând cu scorul de 2-1 pe terenul Danemarcei, grație golurilor marcate de Hazard și De Bruyne.

Belgia a învins Danemarca, scor 2-1, și este a doua echipă calificată în optimile de finală de la Euro 2020, după Italia.

Belgia s-a impus la capătul unui meci în care cele două echipe şi-au împărţit reprizele, danezii controlând prima repriză, în care au marcat rapid prin Yussuf Poulsen (2), iar belgienii revenind după pauză prin golurile reuşite de Thorgan Hazard (55) şi Kevin De Bruyne (70).

Danezii au început în forţă partida, vrând parcă să demonstreze că eşecul cu Finlanda (0-1) din meciul de debut a fost nemeritat, în condiţii speciale. Yussuf Poulsen a marcat după doar 99 de secunde, al doilea cel mai rapid gol din istoria turneelor finale europene, după ce Hojbjerg a profitat de o eroare a fundaşului Denayer.

Jocul a fost întrerupt în minutul 10 pentru a i se aduce un omagiu atacantului danez Christian Eriksen. Alăturându-se celor 25.000 de spectatori, jucătorii şi arbitrii au oprit pentru câteva momente confruntarea fotbalistică pentru a-l aplauda pe Eriksen. Suporterii danezi au desfăşurat un banner uriaş în tribune pe care se putea citi: ''Toată Danemarca este cu tine, Christian!''.
Eriksen a suferit un stop cardiac în minutul 43 al meciului dintre Danemarca şi Finlanda, disputat sâmbătă la Copenhaga, fiind resuscitat pe gazon înainte de a fi transportat la un spital din capitala daneză, unde se află internat în prezent.

Danezii au intrat la pauză cu avantaj minim pe tabelă, însă în repriza secundă nu au mai reușit să lege mai nimic. În minutul 55, după o fază excepțională creată de Lukaku, mingea a ajuns la Kevin De Bruyne, care i-a pasat lui Thorgan Hazard, cel care a restabilit egalitatea cu un șut de la marginea careului mic.
Golul al doilea al ''diavolilor roşii'' a venit după o fază cursivă de atac, plecată de la acelaşi Lukaku, fraţii Hazard au combinat între ei, iar De Bruyne a primit o minge pe tavă şi a şutat fără speranţe pentru Schmeichel (70).

Danemarca păstrează şanse de a avansa în competiţie, însă e obligată să câştige în faţa Rusiei, în ultimul său meci, iar Finlanda să piardă contra Belgiei, pe 21 iunie.
Belgia este neînvinsă de 11 partide (9 victorii, 2 egaluri) şi a pierdut un singur joc din ultimeel 25 (21 victorii, 3 egaluri). ''Diavolii roşii'' au marcat în ultimele lor 32 de partide internaţionale, ultimul meci în care nu au înscris fiind semifinala cu Franţa, de la Cupa Mondială din 2018 (0-1).
În acest moment, Belgia, care este lider în clasamentul grupei B, cu 6 puncte, a obținut deja calificarea în optimile Euro 2020. Singura echipă care a mai reușit să se califice deja în următoarea fază a competiției este Italia, care a câștigat primele două meciuri de la turneul final, cu Turcia și Elveția, cu 3-0.
Ultimele meciuri din grupa B sunt programate luni, 21 iunie, de la ora 22:00, când Belgia înfruntă Finlanda la Sankt Petersburg, iar Rusia joacă împotriva Danemarcei la Copenhaga.