Campionatul European Under-21: România a învins Ungaria, scor 2-1

România U21 a învins-o pe Ungaria U21, scor 2-1, în al doilea meci al tricolorilor mici la Campionatul European de fotbal.

Selecționata de tineret a României a învins, sâmbătă, reprezentativa Ungariei, scor 2-1, în meciul disputat la Budapesta, în Grupa A a Campionatului European de tineret 2021. Elevii lui Adrian Mutu au revenit după ce maghiarii, aflați în inferioritate numerică, au deschis scorul în minutul 56.

Echipa Ungariei a rămas în 10 jucători în minutul 42 prin eliminarea lui Szoke pentru al doilea cartonaș galben pe care l-a primit după ce l-a lovit cu cotul în față Denis Ciobotariu, informează digisport.ro.
În mintul 56 maghiarii au deschis scorul printr-o reușită a lui Csonka. Tricolorii au egalat în minutul 69, printr-un șut al lui Alexandru Mățan în colțul lung de la marginea careului. România a intrat apoi în avantaj prin golul marcat de Alex Pașcanu în minutul 87.
Sâmbătă, de la ora 22.00 are loc meciul Germania – Ţările de Jos din aceeași grupă.
Pe 30 martie, România va întâlni selecționata Germaniei,  de la ora 19.00.
Faza grupelor va avea loc în perioada 24-31 martie, iar primele două clasate în fiecare grupă se vor califica la turneul Final 8, care e programat între 31 mai şi 6 iunie, în aceleaşi ţări, Slovenia şi Ungaria.
Au evoluat echipele:
Ungaria: 12. Balazs Bese - 18 Bendeguz Bolla (căpitan), 4. Botond Balogh, 3. Attila Mocsi, 19. Laszlo Deutsch (20. Csaba Bukta, 89) - 11. Alen Skribek (17. Donat Barany, 52), 21. Andras Csonka, 8. Szabolcs Mezei (13. Oliver Tamas, 67) - 16. Norbert Szendrei, 7. Tamas Kiss (15. Mihaly Kata, 67) - 10. Adrian Szoke. Selecţioner: Zoltan Gera.
Rezerve neutilizate: 1. Martin Auerbach, 22. Peter Kovacs - 2. Benedek Varju, 5. Andras Huszti, 6. Martin Palincsar, 14. Kristof Hinora, 23. Mark Kovacsreti, 9. Bence Biro.
România: 1. Daniel Vlad - 16. Denis Haruţ, 13. Denis Ciobotariu, 4. Alexandru Paşcanu, 2. Radu Boboc - 22. Darius Olaru, 8. Marius Marin (căpitan), 11. Andrei Ciobanu - 10. Olimpiu Moruţan (21. Adrian Petre, 61), 9. George Ganea (17. Octavian Popescu, 86), 20. Alexandru Măţan (18. Cătălin Itu, 89). Selecţioner: Adrian Mutu.