Italia a învins Belgia cu 2-1 şi s-a calificat în semifinale

Naţionala de fotbal a Italiei s-a calificat în semifinalele EURO 2020, după ce a învins echipa Belgiei cu scorul de 2-1 (2-1), în al doilea sfert de finală al competiţiei.

Italia a învins Belgia cu 2-1 grație golurilor marcate de Nicolo Barella și Lorenzo Insigne. Echipa lui Roberto Mancini va da piept cu Spania în semifinalele Euro 2020.

Italia, finalistă în 2000 şi 2012, a obţinut o victorie meritată în faţa liderului clasamentului FIFA, prin golurile marcate de Nicolo Barella (31) şi Lorenzo Insigne (44), respectiv Romelu Lukaku (45+2 - penalty).
Echipa antrenată de Roberto Mancini a marcat în min. 13, dar golul lui Bonucci a fost anulat pentru poziţie de ofsaid.
Belgienii au redus din diferență în prelungirile primei părți. Doku a obținut un penalty, transformat de Lukaku.

După pauză, Belgia a forțat golul egalizator prin vedetele Lukaku și De Bruyne, dar nu a reușit să-l învingă din nou pe Donnarumma și meciul s-a încheiat cu victoria Squadrei Azzurra, 2-1.

Italia este neînvinsă de aproape trei ani, ajungând la 32 de partide consecutive fără eşec.
În penultimul act, Italia, care pare să-l fi pierdut pe inimosul Spinazzola (accidentat), o va înfrunta pe Spania, marţi, la Londra. Pentru Squadra Azzurra poate fi o revanşă după finala pierdută la scor (0-4) în 2012.
Au evoluat echipele:
Belgia: 1. Thibaut Courtois - 2. Toby Alderweireld, 3. Thomas Vermaelen, 5. Jan Vertonghen (căpitan) - 15. Thomas Meunier (22. Nacer Chadli, 70; 26. Dennis Praet, 74), 6. Axel Witsel, 8. Youri Tielemans (14. Dries Mertens, 69), 16. Thorgan Hazard - 7. Kevin De Bruyne, 25. Jeremy Doku - 9. Romelu Lukaku. Selecţioner: Roberto Martinez.
Italia: 21. Gianluigi Donnarumma - 2. Giovanni Di Lorenzo, 19. Leonardo Bonucci, 3. Giorgio Chiellini (căpitan), 4. Leonardo Spinazzola (13. Emerson Palmieri, 80) - 18. Nicolo Barella, 8. Jorginho, 6. Marco Verratti (16. Bryan Cristante, 74) - 14. Federico Chiesa (25. Rafael Toloi, 90+1), 17. Ciro Immobile (9. Andrea Belotti, 74), 10. Lorenzo Insigne (11. Domenico Berardi, 79). Selecţioner: Roberto Mancini.