România a părăsit cu fruntea sus competiţia de la Euro U21, după 0-0 cu Germania

România a terminat la egalitate, scor 0-0, marţi, meciul cu Germania din ultima etapă a Grupei A a turneului final al Campionatului European de tineret şi a ratat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei.

România a terminat la egalitate, scor 0-0, marţi, la Budapesta, meciul cu Germania din ultima etapă a Grupei A a turneului final al Campionatului European de tineret şi a ratat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Fără să piardă, cu cinci puncte, "tricolorii mici" au terminat grupa pe locul 3, după Olanda şi Germania, tot câte cinci puncte, ambele calificate în faza următoare.

În minutul 71, Oaidă a lovit mingea cu mâna în careu, când a respins un balon şutat dintr-o lovitură liberă şi arbitrul a dictat penalty. Nmecha a trimis balonul în bară de la 11 metri. Şi Măţan a trimis balonul în bară, în primele minute ale jocului. De asemenea, Pieper a trimis mingea în transversală, cu capul, în minutul 90.

Olanda a surclasat Ungaria cu 6-1 în celălalt meci şi s-a calificat în sferturi, alături de Germania.
Faza grupelor are loc în perioada 24-31 martie, iar primele două clasate în fiecare grupă se vor califica la turneul Final 8, care e programat între 31 mai şi 6 iunie, în aceleaşi ţări, Slovenia şi Ungaria.
Au evoluat echipele:
Germania: 12. Finn Dahmen - 2. Josha Vagnoman, 5. Amos Pieper, 4. Nico Schlotterbeck, 3. David Raum - 21. Bote Baku (15. Ismail Jakobs, 82), 6. Niklas Dorsch, 8. Arne Maier (căpitan) - 22. Mateo Klimowicz (9. Jonathan Burkardt, 63) - 10. Lukas Nmecha, 11. Mergim Berisha (17. Anton Stach, 90+1). Selecţioner: Stefan Kuntz.
România: 1. Andrei Vlad (căpitan) - 19. Ştefan Vlădoiu, 13. Denis Ciobotariu, 4. Alexandru Paşcanu (5. Radu Drăguşin, 63), 16. Denis Haruţ - 14. Răzvan Oaidă, 6. Marco Dulca (10. Olimpiu Moruţan, 57), 18. Cătălin Itu (11. Andrei Ciobanu, 46) - 22. Darius Olaru, 21. Adrian Petre (17. Octavian Popescu, 76), 20. Alexandru Măţan. Selecţioner: Adrian Mutu.